Onko synnytyksen jälkeen PAKKO laittaa kierukka? En missään nimessä halua kierukkaa!
Tuntuu että kierukan laitto on jokin vakiotoimenpide synnytyksen jälkeen... onko näin vai voiko siitä kieltäytyä?
Kommentit (17)
En ole kuullutkaan. Eiköhän ehkäisy on ihan jokaisen omassa päätettävissä. Ei mulle kukaan ole edes ehdottanut kierukkaa.
jos siis haluavat ehkäisyä, sillä onhan se ylivertainen esim. pillereihin verrattuna.
eduskunta juuri määräsi lain, jonka mukaan kaikki epäkelvot synnyttäneet naiset ovat pakotettuja laittamaan kierukan. Sitä pidetään sitten siihen asti, kun mittari näyttää 52 vuotta.
kierukka synnytyksen jälkeen. Hormoonikierukkaa ei edes voi laittaa ennen kuin imetys on loppu ja kuukautiset alkaneet, eikä sitä kuparikierukkaa niin hyvänä edes pidetä.
nyt on tullu uusi laki voimaan mikä määrää ettei synnyttänyt nainen voi ehkästä muulla kun kierukalla
Enkä todellakaan aio harrastaa seksiä mieheni kanssa ennen kuin olen lopettanut imetyksen ja imettää aion max. puoli vuotta.
Ap
Vierailija:
Enkä todellakaan aio harrastaa seksiä mieheni kanssa ennen kuin olen lopettanut imetyksen ja imettää aion max. puoli vuotta.Ap
täytät selkeästi sosiaalitapauskriteerin kohta 1: IDIOOTTI. ON PAKKO.
Vierailija:
Hormoonikierukkaa ei edes voi laittaa ennen kuin imetys on loppu ja kuukautiset alkaneet, eikä sitä kuparikierukkaa niin hyvänä edes pidetä.
Ja mies oli onneksi ihana ja ymmärsi tämän. Asiasta ei todellakaan tullut ongelmaa suhteessamme ja sitten kun seksi taas alkoi innostaa, se oli parempaa kuin koskaan ennen (ja on edelleen). :)
odottamaan kuukautisia ennen hormoonikierukan asentamista.
kommenteissa oli idioottimaista kysyä onko Suomessa pakko laittaa synnytyksen jälkeen kierukka? Kysyykö joku oikeasti tuollaista? Ihan kuin eläisimem jossain sosiaalivaltiossa, jossa ehkäisy on pakko. Suomessa saavat myös nuijat näköjään lisääntyä.
Odottaisi nyt edes siihen asti, kunnes asia on ajankohtainen, eikä tekisi mitään päätöksiä etukäteen...
Miksi joku täysipäinen luulisi, että ihmisen on pakko ehkäistä jollain tapaa ylipäätään?
Miksi joku on etukäteen päättänyt, että imettää max. 6kk kun suositus on TÄYSimettää 6kk ja osittain vähintään 1 vuosi?!
Miksi joku päättää etukäteen, ettei imetysaikana aio harrastaa seksiä?! Onko miehen kanssa asia jo sovittu vai tuleeko yllätyksenä tämä seksikielto hänelle?
Niin ja hormonikierukan voi todellakin laittaa imetysaikana!
Mutta totisesti sellainen laki idiooteille olisi tarpeen...
Jälkitarkastuksessa kyllä puhutaan näistä ehkäisyasioista ja kovasti kyllä kierukkaa ja varsinkin hormonikierukkaa kauppaavat, mutta mikään pakko sitä ei ole ottaa.
Sehän on jokaisen naisen oma asia, haluaako ylipäänsä mitään ehkäisyä synnytyksen jälkeen vai ei ja sen millä tavalla haluaa ehkäistä, saa myös ihan itse päättää...