Miksi ihmiset hakeutuu alkeellisille mökeilleen, selkeä syy.
Ensimmäinen asia on ymmärrettävästi luonto ja rauha. No miten sitten mökkeily poikkeaa, jos mökissä on kaikki herkut ja entä jos ei ole. Yksi syy miksi porukka hakeutuu alkeellisille mökeilleen on puuhastelu. Kotona ja mokeissä jossa on kaikkea, ihminen tekee yleensä saman. Ottaa kännykän käteen ja selailee ilman päämäärää. Haluaako ihminen tätä, ei! Se tekee sitä koska tylsistyy olemiseen. Mökillä jossa on kokoajan pientä puuhaa, ihminen unohtaa kännykkänsä. Haetaan vettä, lämmitetään saunaa, käydään uimassa, haetaan puita, tehdään ruokaa, pestään käsin astioita jne. Kokoajan on pientä tekemistä. Kädenjälki näkyy ja ihminen voi hyvin. Seksiäkin on paljon enemmän koska huomio ei mene kännykkään eikä ehdi kokoajan ajatella turhuuksia. Tässä on myös syy lukuisiin mielenterveysongelmiin. Sen nimi on toimettomuus. Oma käden jälki ei näy ja miettii päänsä puhki mitä elämältänsä haluaa. Ajatukset alkaa kiertää ympyrää. Siispä Suomeen pitäs kuntoutuspaikoiksi rakentaa mökkikyliä kauniille paikoille missä kuntoutujilla on tekemistä.
Kommentit (11)
Kyllähän se on aika raskasta hoitaa perheen huushollia alkeellisella mökillä. Ei se ole mitään pikku puuhastelua. Itse olen mieluimmin kotona jossa on kaikki mukavuudet ja tilaa. Kesä ja luonto se on täälläkin. No, asun kyllä omakotitalossa. En myöskään ole nettiriippuvainen.
Kyllä ap on oikeassa. Moni suorastaan välttää liikojen mukavuuksien hankkimista mökille, juuri se luonnonläheinen puuhastelu on se juttu, mikä viehättää. Se on jotain hyvin aitoa suomalaisuutta, mitä monien muunmaalaisten on vaikea ymmärtää. Tähän liittyy vielä mökkivaatteet, jotka saavat olla reilusti eriparisia, huoleton vastakohta kaupunkielämälle, mikä on niin paljon säädellympää. Toki mökillä on usein ne pakolliset työt, mutta jos ne ovat mieluisia ja työnjako sujuu sopuisasti, on mökkielämä monille kesän parasta aikaa.
Minä en ainakaan viitsi selailla kännykkää ollenkaan. Se hoitaa tarkoituksensa kun sillä voi soittaa joskus harvoin tai lähetellä viestejä, niitäkin korkeintaan muutama viikossa. Tiliotteen katsomiseen menee minuutti silloin tällöin. Tylsä vehje ja suurin osa on koukussa mokomaan. Nuorisoa vielä jotenkin ymmärrän kun kaikki on niin tärkeetä olevinaan teininä, mutta että aikuiset ihmiset... kyllä mökillä on vaan niin kivaa ja tekemistä, meinaankin olla koko kesän mökillä.
Meillä on mökillä periaatteessa omakotitalon mukavuudet, mutta kyllä se silti tuntuu mökiltä eikä siellä tule mitenkään erityisen paljon selattua kännykkää.
Allekirjoitan tämän täysin. Vietän paljon terveempää elämää mökillä, tulee liikuttua ja touhuttua paljon ihan pihapiirissä arkiaskareissa. Ja kuitenkin se on jotenkin hitaampaa elämää, voi tehdä vaan yhden asian kerrallaan, ja välillä vaan katsella ja kuunnella luontoa. Se juuri on niin ihanaa kun se on täyttä vastapainoa kaupunkielämälle.
Ulkomailla monessa paikkaa arki on samankaltaista. Monella on omaa puutarhaa jota hoidetaan, puita tehdään talvea varten, itse tehdään talon huoltotöitä jne. Ei tietenkään suurkaupungeissa mutta pienemmissä kylissä ja maaseudulla. Kyllä jutussa on se ydin mitä ihminen oikeasti tarvitsee voidakseen hyvin. Materia ei tuo onnea eikä ihmisvilinä. Vanhentuessaan ihminen alkaa yleensä kaipaamaan omaa tilaa, omaa rauhaa ja luontoa, vaikkei sitä aiemmin olisi kaivannut. Kumpaa Suomessa mökkikausi olisi vaan pidempi.
Voisin eläkkeelle jäätyä, muutaman vuoden päästä, ruveta mökkitalkkariksi. Että olisi jotain tekemistä.
Meillä isäntä menee mökin nurmelle tai niitylle ja ottaa keskittymisasennon. Leveä hartijoiden mittainen asento. Asettaa kädet lantioiden seudulle.
Sitten alkaa hutkimaan hyttysiä katan tekniikoilla. Sitä voi jatkua yli tunninkin. Sauna lämpiää ja hyttyset ottaa pataan.
Vierailija kirjoitti:
Voisin eläkkeelle jäätyä, muutaman vuoden päästä, ruveta mökkitalkkariksi. Että olisi jotain tekemistä.
Onko Suomessa sellaista HouseSitting -juttua? Mutta mökeille. Voisin hyvin oleilla jonkun mökillä viikon ja samalla hakata polttopuita, raivata vesakkoa jne.
Vierailija kirjoitti:
Voisin eläkkeelle jäätyä, muutaman vuoden päästä, ruveta mökkitalkkariksi. Että olisi jotain tekemistä.
Pitäisi jotakin osata tehdäkin. Maalata, putsata räystäskourut, kiinnittää laituri, kaataa puita jne.
Mökkeily oli kyllä huomattavasti suositumpaa aikana ennen älypuhelimia.