Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kirjan kuuntelemiseen keskittyminen?

28.03.2007 |

Olisko teillä vinkkejä, miten lapsi keskittyisi paremmin kuuntelemaan kirjan lukemista? Meillä 1v 2kk ikäinen tyttö kyllä tykkää katsella kirjoja ja selailee niitä itse ja osoittelee myös kuvia. Yhdessä lukeminen ei vaan onnistu, kun tyttö kääntelee sivuja niin nopeaan tahtiin, että hyvä jos yhdeltä sivulta ehtii lukea sanan tai kaksi, siis jos ei keskitytä katselemaan kuvia.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
28.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

En oikeastaan ikinä onnistu lukemaan tekstiä, koska joko tyttö kääntää sivuja tai sitten selittää itse mitä kuvissa tapahtuu. Meillä esikoinen oli ihan samanlainen ja vasta nyt 6 v häntä kiinnostaa kuunnella äidin lukemia satuja (vaikka osaa jo itsekin lukea).

Vierailija
2/3 |
28.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

vajaa kolmen vanha lapsi on pitänyt aina kirjojen kuuntelemisesta. Ihan vauvasta asti.

Joskus kun pienempänä aikoi kääntää sivua kesken lukemisen pyysin odottomaan että luen sivun loppuun.



Mutta jos lapsi pitää kirjojen selailusta eikä vielä pahemmin perusta tekstistä antaisin lapsen rauhassa keskittyä selailuun. Voittehan katsella ihan kuvakirjoja jotka ovat hyviä noin pienelle.

Lapsen kasvaessa lukisin vaikka iltasadun niin että pitelisin kirjaa sen verran kaukana ettei lapsi saisi sivuja selattua. ( :



Niin mielestäni vuoden vanhalla ei tarvitse olla niin hyvä keskittymiskyky että jaksaa kuunnella kirjan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
28.03.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

odottamaan sitä, että jaksaa kuunnella ja sen sijaan etsiä sieltä kuvia, joita lapsi tunnistaa. Esim. missä on pallo, koira tmv. Puppe-kirjojen luukut ovat meillä olleet tuossa vaiheessa todella suosittuja. Ja usein reilun vuoden ikäinen mieluummin kääntelee sivuja kuin edes keskittyy kuvien katsomiseen..