Hieno, Talot huokuvat historiaa
Onpa kiva katsella ohjelmaa "Talot huokuvat historiaa" tänään. Malmgårdenin päiväkodissa lapset, ruotsalaiset lapset, käyttäytyvät hyvin, eivät riehu, eivätkä huuda. Lapset ovatkin kantaruotsalaisia. Eroja on muihin.
Kommentit (6)
En tuota jaksoa vielä katsonut, mutta mun mielestä muuten kiva ohjelma. Harmittelin vaan vähän kun Christopher vaihtui pois.
Kiinnostaa ohjelmasarja. Eipä ohjelmassa koskaan näy muita kuin kantaruotsalaisia. Siksi sitä on mielenkiintoista katsoa. Muualta tulleet eivät ole kiinnostuneet historiasta, eivät perinteistä. Ehkä vain ovat keskittyneet sellaiseen elämään mitä lähtömaassa elettiin.
Joskus Ruotsista jotain kiinnostavaakin. Minäkin katson mielelläni tuota ohjelmaa. Ei onneksi ole pilattu.
Onko muka kantaruotsalaiset jotenkin parempia kuin afgaanit, somalit tai irakilaiset?
Kyllä näkyy selvästi ero käyttäytymisessä.