Mitä suomalaisten tapaa jossain muussa maassa katsottaisiin kieroon tai toisinpäin?
Kommentit (95)
Myös verkkareissa liikkuminen muuten kuin urheilemaan menessä on outoa varsinkin naisten kohdalla esim. Espanjassa tai Portugalissa. Pukeutumiseen kiinnitetään yleensä muutenkin enemmän huomiota.
67
Samaa olen miettinyt etta Suomessa jotenkin " karvistellaan" sen kotiaiteyden kanssa, arvostellaan imetyksia, sektioita ja muita aiteja ja lapsia jatkuvasti. Valitetaan kun kaadutaan kotitoiden, muksujen kasvatuksen ja tyoelaman vaatiman taakan alle. Samalla kuitenkin sulkeudutaan kotiin ja haukutaan anopit ja sukulaiset lyttyyn kun ne ei koskaan auta. ( Tiedan karjistetty esimerkki )
Anopeille ja perakammarinpojille naurekellaan muuallakin maailmassa, mutta silti sukulaissuhteet ovat A ja O ja on ihan luonnollista etta se anoppi asustelee nurkissa ja auttelee lastenhoidossa, vaikka ei sen kanssa niin hyvissa valeissa oltaiskaan. Asiat on myos tapana puhua suoraan ja kovaanaaneen, riidellaan ja nauretaan. Suomessa senkuin kyraillaan ja jupistaan selan takana.
Monissa maissa myos ihmetellaan kun Suomessa ei kayteta ulkopuolista kotiapua vaan aidit ja isat tekevat kaiken itse.
Vierailija:
Siis ihmetelleet miten naiset jaksavat niuhottaa siitä onko joku saanut sektion liian löyhin perustein, imettänyt liian vähän aikaa, lähtenyt ulos tuulettumaan lapsen ollessa pieni, laittanut lapsen päiväkotiin vaikka on vauvan kanssa kotona, palannut aikaisin takaisin töihin jne.Ovat sitä mieltä että jokainen tekee ratkaisut itse eikä heidän maailmansa heilahda siitä vaikka naapuri tekisi toisin. Saati että tällaisista asioista jaksaisivat paineita ottaa. Hyvä vaan jos vanhemmat saavat vähän helpotusta arkeen ja jaksavat sitten paremmin lasten kanssa.
Niin ja siis kaikenkaikkiaan tuo suomalaisten " hampaat irvessä" mentaliteetti ihmetyttää. Mikään ei saa olla kivaa ja rentoa, kärsimällä saa vain kirkkaimman kruunun...
on ihan sopivaa olla tosi kännissä julkisesti.
Ja miesten ulkona pissiminen ihan julkisesti, tätä amerikkalainen mieheni kummasteli, kun talven kovilla pakkasilla nuoret miehet perjantai yönä pissivät keskellä katua. Niin ja tuo kaljakassin kanniskelu pitkin katuja ja ryyppääminen ulkona.
Alaikäisten kännissä näkeminen kaupungilla keskellä yötä. Amerikassa vanhemilta otettaisiin lapset jo varmaan huostaan tuossa tapauksessa. Ja muutenkin aikuistenkin ulkona ryyppääminen julkisilla paikoilla hyvin harvinaista usa:ssa, mikä Suomessa ihan normaalia ainakin kesällä.
Vierailija:
kuinka suomalaiset, humalassa olevat naiset tyrkyttävät itseään baarissa ihan avoimesti. Miehellenikin (ja on tapahtunut monille kavereillekin) tullaan tyrkylle, vaikka on selvää että hän jo on naisseurassa.
Toinen hassu tapa (ja tätä harrastavat muutkin ulkkikset), on Italiassa tilata cappuccino aterian päälle! Cappuccino on aamiaisjuoma - vähän sama kuin tilaisi viiliä lounaan päälle..
ja kun anoppi oli käymässä Italiasta, ihmetteli hän perjantai-iltana kadulle kuseskelijoita ja Espan puistossa oksentavia parikymppisiä...
ilman siivoojaa. Amerikassa sitä ei oikein ymmrretä.
ei mielestäni amerikkalaisten tapakaan paras mahdollinen ole. Korkeat ikärajat alkoholin ostamiseen, ja muutenkin kielteinen suhtautuminen.
Sitten kun nuori aikuinen lähtee yliopistoon " pois kotoa" , saattaa alkaa mieletön rellestäminen ja yltiöpäinen kokeilu.
Ja entäs sitten ehkäisyvalistus Bushin kaudella..?
Sveitsiläin poikaystäväni ihmetteli nastarengaita,vessojen käsisuihkuja ja juustohöylää.
Myös Sveitsissä sienellä pesu on yleistä.Kerran pesin harjalla,jonka jälkeen siirryin sieneen.
asuin Saksassa, myytiin siellä ihan yleisesti H-milchiä. Kirjoitusasua en nyt 100varmasti muista, mutta haa-milchistä paikalliset puhuivat. On sama asia kuin hyla-maito Suomessa.
Vierailija:
Asun Saksassa eikä täällä laktoosiongelmat ole mitenkään yleisiä eikä mistään Hyla-tuotteista ole puhettakaan!Vierailija:
Ei muualla juoda niin paljon maitoa kuin Pohjoismaissa, sen takia muualla on paljon enemmän laktoosi-intoleranssia.
En ole ikinä italiassa käynyt, joten en ole jäävi puhumaan, mutta miksi miehet saa saalistaa noissa kulttuureissa kaikkea mikä liikkuu? Suomalaiset naiset iskee miehiä siinä missä miehet naisia. Uskoisin että tämä järkyttää koska heidän maissaan naisen asema ei ole yhtä tasa-arvoinen kun täällä. Itsellä suomalainen mies ja nämä kännikkäät naiset vonkaavat myös häntä läsnäollessani :D Hauskaa! Itse myös " iskin" mieheni (vapaan sellaisen) enkä jäänyt kaihoiten odottamaan poimijaani ;D
Ja ylipäänsä se, että meillä on niitä hammastikkutelineitä ravintoloissa. Se on ihan käsittämätöntä, että ihmiset alkavat julkisesti vastapäätä ravintolan pöydässä kaivella ruuantähteitä hampaidensa välistä. Melkein sama kuin kaivaisi nenäänsä tai harjaisi ne hampaat. Jotkut tekevät oikein perusteellisen puhdistusoperaation koko purukalustolle.
Luulen, että Suomessakaan ei monessa ravintolassa haluttaisi laittaa niitä hammastikkutelineitä, mutta asiakkaat vaativat kun ovat tottuneet.
Espanjalaista miestäni hämmästyttää Suomessa:
- ihmiset ei helposti pyydä tietä esim. liukuportaissa, vaan tulee niskaan huohottamaan ja odottaa, että toinen tajuaa väistää
- pyöränkelloa käytetään vaan harvoin myös
- monissa paikoissa luotetaan ihmisiin, eikä useimmat silti varasta (esim. joissain kahviloissa pitää kutsua henkilökuntaa tiskille soittokellolla, jollein ketään ole paikalla)
- kukaan ei uskalla esittää kysymyksiä, ettei vaan luultaisi tyhmäksi
- kielitaitoiset ihmiset ei uskalla käyttää kieltään, kun kielitaito ei ole täydellinen
- ihmiset lukevat automaattisesti kaiken näkemänsä...vaikka rappukäytävän ilmoitukset taloyhtiöltä tms. mihin kukaan espanjalainen ei kuulemma kiinnittäisi huomiota
Itseäni hämmästyttää Espanjassa mm:
- baareissa kaikki heittää servietit lattialle, kamala sotku
- ihan siisteissä kahviloissa saattaa olla kamalan huono vessa, joissa joko ei paperia, ei valoa tai ei lukkoa, tai ei mitään edellä mainituista
...ja itseäni hämmästyttää Suomessa myös tuo jonkun mainitsema suomalaisten taipumus syyllistää kaikkia, jotka tekevät eri tavalla kuin itsen mielestä on paras
- käytôstapojen puutetta, ts. ei osata sanoa kiitos, ole hyvä, anteeksi, ei anneta bussissa paikkaa vanhuksille, ei pidetä ovea auki perâssâ tulevalle
- kâsisuihkuja vessoissa
- kaljan kantamista laivoilta
- tiskaamista tiskiharjalla! hänestä SE on tosi epâhygieenista ja esim. mökillâ on hânen tiskivuorojaan varten pesusieni, sillâ hânestâ harjalla astiat eivât tule puhtaiksi
- sitâ, ettâ ihmiset jaksavat jatkuvasti ajatella mitâ muut heistâ ajattelevat
-toisten ihmisten kyttââmistâ, esim. parveketupakointikeskustelu oli hânen mielestâân tâysin absurdi
-jatkuvaa kahvittelua ja karkin mussuttamista
Smalla talkin puutetta, maitoa ruokajuomana, jne. hân taas arvostaa suuresti.
sitä kuinka suomalaiset haukottelevat avoimesti suu ammollaan ja yskivät tai aivastelevat toisia päin laittamatta kättä suun eteen, puhumattakaan anteeksi pyytämisestä...
Melkein kaikkeen muuhun se onkin jo tottunut :)
Sitä ettei pidetä hyväksyttävänä että elämä menee hyvin ja siitä nautitaan. Että aina täytyy olla jotain valittamista ja nostaa itseään ylös sillä kuinka paljon raskaampaa ja rankempaa minulla on ollut muihin verrattuna.
Kavereita löytyy useammastakin maasta ja kulttuuri vaikuttaa vanhemmuuteen. Mutta missään muualla systeemi eiole sama kuin suomessa. Sukulaiset ja ystävät kaukana poissa eikä apuaan sovi käyttää vaikka sitä tarjoaisivatkin. Lapset ja koti pitää hoitaa itse, olit sitten kuinka kipeä tai kiireinen ja väsynyt hyvänsä. Lasta ei ole hyväksyttävää laittaa päiväkotiin vaikka se kuinka helpottaisi perheen tilannetta. Päiväkoti on kamala paikka. Niin kuin mummolakin, ja vaikkei mummolassa olisi vikaa niin ainakin sitä on vanhemmissa jotka jättävät lapsensa sinne hoitoon.
Äidit ihan oikeasti kehuskelevat sillä kenen arki on kamalinta!!! " En ole nukkunut yhtään yötä 5 vuoteen" " Täysimetin 6kk vaikka se oli yhtä helvettiä" " Hoidin 4 lasta yksin viikon ajan 40 asteen kuumeessa ja vatsataudissa, lapsista osa myös kipeinä. Oksensin ja imetin samanaikaisesti kun laitoin ruokaa"
Jos joku sanoo että hänellä on mennyt ihan mukavasti. Vauva on ollut helppo ja äiti saanut nukkua. On päässyt harrastuksiin ja nähnyt kavereita. Äitiys on ollut ihana kokemus! niin, silloin ollaan heti tuhahtamassa ettei tuo tiedä mistään mitään ja povaillaan että odotas vaan kunnes lapsesi pääsee uhmaikään ja elämä muutuu...
Ulkolaiset ystäväni rakastavat lapsiaan ja haluavat nauttia äitiydestään. He käyttävät ilomielin heille tarjottua lastenhoitoapua ja irrottautuvat mielellään myös omiin harrastuksiin. Pitävät parisuhteelle annettua aikaa tärkeänä. Suomalaisten mielestä he eivät ole lapsia edes ansainneet, se että haluaa nauttia äitiydestähän on pahimman sortin itsekkyyttä.
Vierailija:
Sitä ettei pidetä hyväksyttävänä että elämä menee hyvin ja siitä nautitaan. Että aina täytyy olla jotain valittamista ja nostaa itseään ylös sillä kuinka paljon raskaampaa ja rankempaa minulla on ollut muihin verrattuna.Kavereita löytyy useammastakin maasta ja kulttuuri vaikuttaa vanhemmuuteen. Mutta missään muualla systeemi eiole sama kuin suomessa. Sukulaiset ja ystävät kaukana poissa eikä apuaan sovi käyttää vaikka sitä tarjoaisivatkin. Lapset ja koti pitää hoitaa itse, olit sitten kuinka kipeä tai kiireinen ja väsynyt hyvänsä. Lasta ei ole hyväksyttävää laittaa päiväkotiin vaikka se kuinka helpottaisi perheen tilannetta. Päiväkoti on kamala paikka. Niin kuin mummolakin, ja vaikkei mummolassa olisi vikaa niin ainakin sitä on vanhemmissa jotka jättävät lapsensa sinne hoitoon.
Äidit ihan oikeasti kehuskelevat sillä kenen arki on kamalinta!!! " En ole nukkunut yhtään yötä 5 vuoteen" " Täysimetin 6kk vaikka se oli yhtä helvettiä" " Hoidin 4 lasta yksin viikon ajan 40 asteen kuumeessa ja vatsataudissa, lapsista osa myös kipeinä. Oksensin ja imetin samanaikaisesti kun laitoin ruokaa"
Jos joku sanoo että hänellä on mennyt ihan mukavasti. Vauva on ollut helppo ja äiti saanut nukkua. On päässyt harrastuksiin ja nähnyt kavereita. Äitiys on ollut ihana kokemus! niin, silloin ollaan heti tuhahtamassa ettei tuo tiedä mistään mitään ja povaillaan että odotas vaan kunnes lapsesi pääsee uhmaikään ja elämä muutuu...
Ulkolaiset ystäväni rakastavat lapsiaan ja haluavat nauttia äitiydestään. He käyttävät ilomielin heille tarjottua lastenhoitoapua ja irrottautuvat mielellään myös omiin harrastuksiin. Pitävät parisuhteelle annettua aikaa tärkeänä. Suomalaisten mielestä he eivät ole lapsia edes ansainneet, se että haluaa nauttia äitiydestähän on pahimman sortin itsekkyyttä.
Niin totta niin totta!!
- hellyydenosoitusten puuttuminen. Ei halauksia ja suukkoja aviopuolisoiden kesken julkisesti. Ukot kyllä kusee avoimesti kadulla. Siitä he itsekin vähän surkuhupaisasti vitsailivat.
- kengät muuten otetaan siellä aina pois sisälle tultaessa, niin kuin Suomessakin. Jalat, kädet ja kasvot pestään aina ulkoa tultaessa. Johtuu pölystä.
- just tuo pesusieni oli sielläkin käytössä. Kuorimaveitsiä kyllä löytyy, mutta ei purkinavaajaa. Olen monelle intialaiselle opettanut purkinavaajan käytön täällä Suomessa. Siellä ne avaavat puukolla :/ Ei ole muuta lattianpesuainetta kuin yksi hirveän hajuinen aine. Se haju muuten iskee vastaan heti Mumbain lentokentällä.
- ei astiakaappeja, astiat valutetaan telineessä. Yksi meidän intialainen tuttavapariskunta otti takaisin Intiaan lähtiessään kuvia astiakaapeista ja teettivät siellä itselleen.
Paljon on siellä parempaa kuin Suomessa, mutta nämä nyt negatiivisina tulivat mieleen.
Miestäni ihmetytti kahdeksan vuotta sitten tultuaan, että työtoverit eivät uskaltaneet puhua englantia ollenkaan hänelle ja nolostelivat sitä. Mutta baarissa parin drinkin jälkeen jokainen puhui sujuvaa englantia ;)
*Sylkeminen, varsinki nuorten tyttöjen.
*Keskustellessa vastataan vain kysymyksiin tyyliin..
" hei mitä kuuluu?"
hyvää
" kuinka lapset jakselee"
hyvin
eli ei koskaan vastata kysymyksellä " hyvää, entä itse?" , oletetaan vaan sen toisen olevan NIIN kiinnostunut ja sitten ihmetellään että olipas utelias tyyppi.
*Naisten ulos kuseminen housut nilkoissa.
Tossa nyt muutama jotka tuli ensin mieleen.
koska " normaalia" on pikemminkin olla hyvinvoiva, menestyvä jne.
joita ulkomaalaiset ihmettelee! Kenen mielestä täällä muka on hyvä suomalainen tapa sylkeä, aivastaa toisen päälle tai kusta porttikongissa??? Eiköhän noi ole sellaisia juttuja, jotka on kaikkien sivistyneiden ihmisten mielestä vastenmielisiä!
Sen sijaan (ainakin perheen sisäiset) sekasaunat ja naisten seksuaalinen vapaus on sellaisia suomalaisen kulttuurin piirteitä, joista varmaan useimmat meistä on ylpeitä, ja jotka hämmentää monia ulkomaalaisia.
Siis sama kuin pierisi seurassa.. :)