Mitä teen väärin pyykin kanssa, kum siitä ei tule puhdasta?
Hiki haisee paitojen kainaloiden kohdalla, lakanoista ei tule valkoisia, sukanpohjat jää likaisiksi, menkkatahrat jää alushousuihin jne.
Lajittelen vaatteet, pesen ne 60 asteessa. Mikä mättää?
Kommentit (11)
Tuleeko koneeseen vettä kunnolla? Siemensin koneet on niin pihejä, että joudut laittamaan lisäveden aina erikseen päälle. Joskus oli myös kone, johon ei vettä tullut kunnolla ja ihmettelin kun haisin aina. Sitten aloin pesemään vaatteet ensin ihan pikapesulla ilman linkousta ja sen jälkeen ihan normaalilla pesulla. Pesuaineen laitoin vasta normaaliin pesuun
Pese tahrat käsin, esim. veri lähtee kylmällä vedellä ja pesuaineella, sitten vielä koneeseen ja normaali pesu.
60 astetta, etikkaa huuhteluun. Nopea kuivatus ettei vaatteet ala haista märältä koiralta. Pesukoneen pesu säännöllisesti 95 asteessa puhdistusaineen kanssa, tiivisteiden pyyhintä.
Oletko kuullut pesuaineesta?