Voi p*rkele kun taas vuotaa (istukka!)
Mä olen niin lopen kyllästynyt tähän touhuun. Olen väsynyt, v*ttuuntunut ja kaikin puolin ärsyyntynyt tähän loppuraskauteen ja etiseen istukkaan joka vaivaa lähes k o k o a j a n!!!
Olen kahden viime viikon aikana ollut osastolla jo kolmesti levossa kun istukka vuotaa verta. Ja nyt näyttää siltä, että taas tulee lähtö! Koskaan ei tiedä mikä kerta on se viimeinen, koska siis leikkaavat vai pistävätkö vielä kotiin. Eikä yhtään kertaa saa jäädä kotiin kun vuotaa koska juuri se kerta voi olla se " vaarallinen" ja vauva onkin hädässä ja istukka irtoamassa.
Jotes TAAS pakkaillaan kamaa laukkuun ja lähdetään taksilla kohti svo:ta. Ei kai tässä muukaan auta. Jonkun aikaa odottelen vielä jotta ns. vuotomäärä täyttyy. Eli heti ekasta holahduksesta ei pidä lähteä jos loppuukin siihen, mutta jos tulee se toinen holahdus tai pikkuhiljaa kokoajan lisää, pitää lähteä...
HUOH! Mä olen niin kypsä ja valitan koska olen huolissani ja ihan helevetin täynnä tätä hommaa. Viikolta 17 asti on ollut ongelmia istukan kanssa ja nyt alkaa olla nuppi ihan piipussa.
Kiitos, auttoipa vähän edes tämän kirjoitus!
T. äiti rv38
Kommentit (6)
Tarpeeksi kauan olet jo kärvistellyt.
Joo, mulle on varattu kontrolliaika perjantaille ja silloin olis tarkoitus päättää sektion ajankohta. Mutta jos nyt tästä lähden niin en kyllä vauvaa ilman kotiin enää palaa. Se on vissi.
Sanoin jo viimeksi sastolla, että alkaa olla pinna kireellä ja sietokyky ihan täynnä ja lääkäri oli sitä mieltä, että jos nyt kerran vielä tulen niin eiköhän se siinä sitten ole.
Joten jospa tämä tästä nyt sitten lähtisi rullaamaan kunhan saan itseni sinne svo:lle ensin. Meiltä ei ole onneksi kuin puolen tunnin ajo, joten aika pian tästä päästään. Vuotoa tulee tasaseen, joten lähdettävä on.
Kiitos vaan, teki hyvää purkaa tätä vähän niin en ala sitten siellä svo:lla riehua ihan heti.
-ap
Kassi on jo pakattu, joten tästä sitä lähdetään... Pitäkäähän peukkua, että kaikki menee hyvin ja tämä vuoto ei nyt ylly heti samantien, koska sitten on kiire.
Hei hei *vilkuttaa* ja vaappuu kohti ovea...
ap
Sulla on jo tarpeeksi viikkoja!! Kyseessä on sun ja vauvan henki!