Muistaaks joku kun koulussa oli puolukkaa porkkana/lantturaasteen seassa?
Kommentit (12)
Muistaa. Miksi sitä sinne tungettiin, oli pahaa! Sama kun oli joskus appelsiinia tai ananasta porkkanaraasteessa.. erikseen hyviä mutta yhdessä yöks.
Ei meillä ollut puolukkaa raasteissa. Appelsiinia oli porkkanaraasteessa.
Kyllä ja verrrriiilettuja, Purran lempiruokaa.
Vierailija kirjoitti:
Muistaa. Miksi sitä sinne tungettiin, oli pahaa! Sama kun oli joskus appelsiinia tai ananasta porkkanaraasteessa.. erikseen hyviä mutta yhdessä yöks.
Ananas oli mielestäni ihan ok ja mandariini/appelsiini. Mutta nuo puolukat. Onhan niissä tietysti hyvä ravintoarvo. Mutta karhean kuivan lantturaasteen sekaan ne eivät kyllä sopineet.
Niitä laotettiin sonne siksi, että puolukan, appelsiinin tai ananaksen happo toimi luontaisena säilöntäaineena ja esti porkkanaa ja lanttua ruskistumasta nopeasti ilmassa. Jos ei käytetä noita, ravintolakeittiöissä käytetään jotain keinotekoista happolisäainetta noiden tuoreina ja tuoreen näköisinä pitämiseen.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä ja verrrriiilettuja, Purran lempiruokaa.
Veriletut oli mielestäni hyviä. Ne kaupan siis. Niihin reilusti puolukkaa päälle niin jopas maistui.
Ei muuten ollut😝 Eikä ne rusinatkaan sinne sovi.
Ananas/ appelsiini sopivat ja puolukkahillo sellaisenaan, verilettujen tms. päälle.
Puuro-, ja vellipäivät oli parhaita päiviä. Toki nälkä oli jo tunnin päästä, eikä siihen aikaan ollut välipalataukoa iltapäivällä.
Riisipuuro, riisivelli, kauravelli (kaurapuuroa ei tainnut olla, liian aamupala varmaan 😄), ohrapuuro, ohravelli. Nam! Lisäksi sai ruisleipää, palasen juustoa ja/tai kinkkua.
Tämä nautittiin maidon tai erittäin laimennetun sekamehun kera.
Näissä raasteissa oli joskus punaherukkaakin, yöks sentään. Puolukka oli superherkkua tuon rinnalla. Appelsiini sopii kyllä parhaiten porkkanaraasteeseen, oli se sitten paloina tai mehuna. Nuo marja- ja hedelmälisäykset kuuluvat kuvioon siksi, että nuo raasteet itsessään olisivat jo tunnin päästä kuvottavan harmaan näköisiä, eivät kelpaisi kenellekään vaikka maku ei olisi edes muuttunut. Asian arvostelijat ovat varmaan syöneet vain muiden raastamia juureksia, joten eivät edes ymmärrä asiaa.
Muistan. Puolukkaa käytettiin myös kaaliraasteen joukossa. Puolukka vielä menetteli, mutta joskus lanttu- ja porkkanaraasteeseen sekoitettiin rusinoita, jotka mehustuivat ällöttäviksi löllyköiksi raasteen seassa. Parempi olisi ollut ilman.
Muistan, itse en oikein tykännyt mutta syötyä tuli lautanen tyhjäksi.