Avokonttorissa istuvat.. paljon teillä on porukkaa samassa tilassa?
Kommentit (12)
Mulla on vaihtoehtona tehdä töitä kotona tai avokonttorissa. Avokonttorissa pitää olla täysin (!!!) hiljaa. Sivulla on joitain puhelinkoppeja.
Tilaa on n. 30 hengelle toisella puolella huonetta ja sama toisella puolella. Käytännössä tuolla on töissä vain muutama valittava akka, jotka pystyvät tekemään työnsä hiljaa. Me kaikki muut olemme suuren osan päivästä Teamsissa tai puheluissa, joten pitäisi viettää koko päivä siinä pukkuruisessa puhelinkopissa pelkkää läppärin näyttöä tiiraillen.
Vähän työantaja jo vuosi sitten varoitteli, että pitäisi siirtyä lähitöihin. Ei tule onnistumaan, kun tosiaan me kaikki kymmenet etätöitä tekevät olemme jatkuvasti Teamsissa ja tarvitaan isot näytöt, joten puhetta sietävää työtilaa pitäisi hankkia paljon. Onneksi siis pomoni, pomoni pomo ja hänen pomonsa ollaan kaikki tässä samassa tilanteessa. Meille kaikille siis nimetty tila siitä avokonttorista.
Meillä n. 50, mm. aspa ja asiakkaiden kanssa teamsissä neuvottelevia asiantuntijoita, myös johtajat samassa tilassa. Hyvät kuulokkeet auttavat.
Vierailija kirjoitti:
Meillä n. 50, mm. aspa ja asiakkaiden kanssa teamsissä neuvottelevia asiantuntijoita, myös johtajat samassa tilassa. Hyvät kuulokkeet auttavat.
Tää on ihan hullua jos pitäisi mennä toimistolle istumaan avokonttoriin , luurit päässä koko päivän? Ei kiitos ja onneks saa tehdä etänä työt.
Meitä on noin 60, tila on tosin L-kirjaimen muotoinen. Sivussa on muutama palaverihuone ja päädyssä kahvio.Tila on periaatteessa rajattu hiljaiseen ja vähemmänhiljaiseen alueeseen, mutta eipä tuo tunnu meitä koskevan, hiljaista ei ole. Minä koulutan ja tämän tästä tulee asiakkailta huomautusta, että on hälyääntä taustalla, pyydän kääntymään johdon puoleen, koska muuta tilaa ei ole enkä suostu kouluttamaan vessassa.
Niin paljon että kun yksi sairastuu on kohta 5-7 samassa taudissa. Ja parin viikon päästä toinen porukka noin 15 henkeä. Sitten siirtyy osatolta toiselle jossa sama homma. Lähes aina sama kierto.
Meillä 70 hlön tila, puhelintyötä. Onneksi osa tekee etänä kotoa niin toimistolla yleensä noin 40 ihmistä. Kyllä, meteli on kauhea
Avokonttorit pitäisi lailla kieltää, ei ihme että ihmiset voivat huonosti töissä. Hullua!
Omalla "suorallani" on kymmenen paikkaa, joista 9 on nimettyjä ja yksi on tyhjä. Kulmassa on johtajien kolmikko, sieltä saattaa äänet kantautua, jos oikein kovaäänisesti keskustellaan, mutkan takaa käytännössä enää ei. Eli vaikka lähes koko kerros samaa tilaa onkin, ei äänet kuljet.
Työpisteiden välillä on matalia kaappeja ja sermejä. Harvoin ollaan kaikki samaan aikaan paikalla, ihmisiä on etänä tai kohteilla. En häiriinny melusta, sitä ei juuri ole, ja kun samassa tilassa istuu pari saman tiimin työkaveria ja hyödyllisten tukitoimintojen jäseniä, koen työympäristöni hyväksi.
Huh, kiitos,kyllä teillä muillakin tuntuu olevan härdelliä. Meillä kolmisenkymmentä ja olen ihan uupunut tuolla, ihmisiä tulee ja menee, äänet raikaa ja välillä kauhea kakofonia. Kuulokkeitakaan ei voi koko aikaa pitää. Ap
Mutta mutta. Kyllä vaan se työnteko on tutkitusti dynaamisempaa siellä konttorilla. Että mars vaan takaisin toimistoille sieltä etä"töistä".
Pomohenkilö
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Meillä n. 50, mm. aspa ja asiakkaiden kanssa teamsissä neuvottelevia asiantuntijoita, myös johtajat samassa tilassa. Hyvät kuulokkeet auttavat.
Tää on ihan hullua jos pitäisi mennä toimistolle istumaan avokonttoriin , luurit päässä koko päivän? Ei kiitos ja onneks saa tehdä etänä työt.
Joillain ei ole vaihtoehtoja, paitsi työttömyys 😕
max 7, ihan helventimoinen kakofonia. Ilman vastamelukuullokkeita ei selviä.