Miksi joku antaa ymmärtää jotain, saadakseen jotain, mitä toinen ei muuten antaisi?
Mikä on huijaamisen ja mainipuloinnin motiivi?
Jos toinen joutuu luopumaan jostain, mitä ei muuten antaisi?
Eikö se ole tosi väärin?
Kommentit (6)
Motiivi on juurikin saada se toinen antamaan jotain, mitä ei muuten antaisi. Onhan se todella väärin.
Niin kuin esim mies, joka teeskentelee olevansa naisesta kiinnostunut vain päästäkseen hänen kanssa sänkyyn. Todellisuudessa häntä ei vois vähempää kiinnostaa naisen mielipiteet, elämänkatsomus harrastukset tms.
Niinkö?
Mä en ehkä pystyisi elämään itseni kanssa, jos tekisin tuollaista muille.
Että pelailisin elämää niin kuin mikäkin raukkis, tekisin asioita vain siksi että hyötyisin itse jotenkin enkä välittäisi mitä muille ympärillä tapahtuu.
Jos asian oikein ymmärsin , niin mieleen tulee eräs hyvin tuttu ihminen. Aikuinen jo , mutta lapsesta asti aivan sama " kikka" jota aina käytti ja käyttää: Voi kun ihana , voi kun minullakin olisi tuollainen, voi, miksi minulla ei ole tuollaista, minäkin haluaisin tuollaisen, ja monia aivan samankaltaisia kommentteja. Lapsenakin kun vanhempiensa kanssa tuli käymään , niin ensimmäisenä naapuriin lähti " kerjuulle" ja niin sieltä tuli takaisin erinäisten tavaroiden kera. Taitaa tänäpäivänäkin henkilö kuvitella etten ole tunnistanut hänen epämiellyttävää tapaansa.
Manipuloinnin*