Hämikset ei oikeen bonjaa.
Mummielestä hämikset on kahedorgii, kun nei hiffaa, et ei siel, misson lämpimää, oo kuiteskaan sapuskaa, niiku herkkukärpäsii. Kun ne tulee sisälle ja niille selittää, et ei tääl oo ruokaa, nei oo milläskään. Sit ku kantaa ne juoma- niiku lasin ja postikortin kans ulos, noon hirmu myrtsin näkösii. Kattelee vihasesti suoraan silmiin.
Niet min takii tää on niiku seksiosiossa? Siks että aihe vapaa -osiossa käy sellane vilske, et ei kukaan kerkee ees lukee, ku soon jo ohi. t. Kyöpeli
Kommentit (9)
Aina ihmetellyt stadilaisena kuka pöljä aina haluaa elvistella vanhalla yhden aikakauden ja lähinnä yhden kaupunginosan murteella ja kuvitelle, että olisi jotain pysyvää koko stadin murretta. No ei ole. Länsi stadissa ei oltu noin daijuja ja joka ikärymmän nuorisolle kehittyi oma sen ajan murteensa. Tota vanhaa viljelemällä paljastaa itsensä todelliseksi boomeriksi ja seniiliksi.
Pieleen menee. Kummä tulin 60-luvulla Hesaan opiskeleen, niiten mielestä MAALTA, paikalliset samanikäset kyselivät, oliks perunat jo seipäällä. Soli niistä hauskaa.
Sit ne käytti sillosta slangii, ja vanhat hesalaiset 'slangin tuntijat' kertoivat kysymättäki, miten mikin OIKEELLA slangilla kuuluu. On näitä elvistelijöitä näköjään eelleen. t. Kyöpeli, ap.
Vierailija kirjoitti:
Onks sun hämähäkki väärinpäin?
Ookonää kotosin eräästa itäsuomalaisesta maakunnasta, jonka nimee turvallisuussyistä ei kantsi lausua Siel kuulemma huumori on ihan hersyvää.
Opettele paikallista kieltä ( Suomea) ennenkuin arvostelet sossun tätejä ja muita jotka tekevät elämisesi itähelsingin mamugethossa mahdolliseksi
Vierailija kirjoitti:
Opettele paikallista kieltä ( Suomea) ennenkuin arvostelet sossun tätejä ja muita jotka tekevät elämisesi itähelsingin mamugethossa mahdolliseksi
Mitä savoo sä bamlaat? Sä et et oo tummahipiäistä dallaajaa nähnytkään siel skutsissa jossa sä budjaat.
Vierailija kirjoitti:
Skös skös skös, ala bamaa!
Remu skulaa kannui edelleen. Paskasti mut kuitenki. Houlama.
Onks sun hämähäkki väärinpäin?