Keski-Suomen hyvinvointialueella on jo ruvettu sulkemaan yksiköitä ihan huolella
Kommentit (20)
On terveyskeskus jossa sulku eli onko meillä terveyskeskus vai ei ? Missä saarikon mainostamat liikkuvat palvelut ? Nyt on kyllä seinät muttei ovea joka aukeaa.
Miksi se sana "hyvinvointi" on liitetty tuohon "alueeseen"?
Nurmijärvellä suljetaan Klaukkalan terveysasema, joka palvelee 25 000 asukasta.
Vierailija kirjoitti:
Mikä on syy?
Raha
Keski-Suomen Sotealueella ei oteta enää uusia kotihoidon asiakkaita vaikka hoidettavia olisi.
Pitää päästä kansalliseen keskiarvoon potilasmäärässä Jan Tolletin johtajan mukaan.
Vierailija kirjoitti:
Miksi se sana "hyvinvointi" on liitetty tuohon "alueeseen"?
Alueet tukevat ja ohjaavat hyvinvointia, eivät niinkään hoida terveyttä saati sairautta.
Huolella? Olisiko parempi, jos olisi tehty huolimattomasti?
Vierailija kirjoitti:
Keski-Suomen Sotealueella ei oteta enää uusia kotihoidon asiakkaita vaikka hoidettavia olisi.
Mä en tiennytkään , että kotihoito voi kieltäytyä ottamasta vastaan uusia asiakkaita. Eli tuo tarkoittaa sitä, että jos joku huonokuntoinen vanhus on terveysaseman vuodeosastolla, niin se ei pääse kotiutumaan sieltä, koska ei saa kotiin palveluita
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mikä on syy?
Raha
Mihin raha mennyt? Ulkomailleko.
näin demarien ja kepun susisote etenee. ja sillä on täysi kansan tuki. nämä puolueet voitti äskettäisissä aluevaaleissa reippaasti. kun saivat kansalaiset uskomaan, että kurjistamisen tekee purra. näon valheella pärjää.
Vierailija kirjoitti:
Linkki?
Laita Googleen keski-suomen hyvinvointialue niin tulee useita uutisia.
Karstulassa on uusi hirsinen soteku-keskus ja sekin suljetaan joksikin aikaa, ehkä.
Ihan hyvä. Niin epäpäteviä työntekijöitä monissakin paikoissa että joutavat vaihtamaan alaa.
Liikkuvat palvelut käyttöön vain
Pistäkään nimet ylös, ketä tässä keski-suomen hv-alueella nyt vaikuttaa. Nämä ihmiset ei ole taidoltaan eikä auktoriteetiltaan sopivia ihmisiä edustamaan koko suomea, tai saamaan asioita etenemään eduskunnassa.
Vierailija kirjoitti:
Nurmijärvellä suljetaan Klaukkalan terveysasema, joka palvelee 25 000 asukasta.
Oli se iltaisin sulki jo kasarilla. Kaveri sai jonkun horkan iltaseiskalta ja sitten sitä ajettiin Helsinkiin saakka. Lapissa kun työhommissa samoin osui puukko jalkaan, ajettiin toistasataa kilometriä Rovaniemelle kiristysside koivessa, täsä siis ysärillä. On syytä tottua koko maassa sellaisiin 200 km ajomatkoihin 24/7/365. Se siitä ilmastohumpasta.
Sotessa piti taata lähipalvelut kaikille. Krista Kiuru teki sellaiset hallintohimmelit, että lähipalveluita ei enää kohta ole lainkaan ja infarktipotilaan läheisille sanotaan, että ei saa aloittaa elvytystä, koska jos ambulanssi joskus tulee, niin ne eivät saa sitä keskeyttää, saattaa potilas jopa jäädä henkiin ja se on paha juttu.
Jo oli aikakin. Nyt pitää keskittää sote voimakkaasti, eikä elätellä toiveita siitä että ihmiset muuttaisivat Tuhnajalle.