Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kumpi tarvitsee enemmän tilaa?

Vierailija
23.05.2025 |

Eläkettä lähestyvä sinkkuvanhempi, jonka lapsi on muuttanut pois, vai opiskeleva nuoripari?

Tajusin just, että olen ollut fiksoitunut ajatukseen, että nuorille riittäisi pienempi ja aikuisella jotenkin kuuluisi olla isompi asunto. Ehkä se ei menekään niin, vaan henkilöluvun mukaan.

Oma 80 v äitini asuu isossa perheasunnossa yksin. Minä asun 40 n2 kaksiossa yksin ja opiskelijanuori asuu isältäni tulleessa 30 m2 perintöyksiössä avuopuolisonsa kanssa kahdestaan. Meneekö tämä oikein mielestänne?

Äitini siis asukoon, missä asuu, kun kerran pärjää leskeneläkkeellään, mutta pitäisikö minun ehdottaa asuntojen vaihtoa sen opiskelevan nuoren pariskunnan kanssa? Eli että he pääsisivät kaksioon ja minä muuttaisin yksiöön? Miten te tekisitte?

 

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
23.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toivon kovasti lapsenlapsia ja siinä kaksiossahan voisi nuori perhe asua jonkin aikaa lapsenkin kanssa?

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi kahdeksan