Lentopelko ja joudun lentämään työn vuoksi monta kertaa vuodessa
Tämä on ihan syvältä. Miksei tämä vaan helpota. Kohta pitää taas mennä.
Kommentit (20)
Vierailija kirjoitti:
Vaihda työtä.
Ei ihan helppoa välttämättä. Ja pidän työstäni muuten, joten mielummin ratkaisisin tuon pelko-ongelman.
Jos pelottaa, niin kannattaa vaihtaa sellaiseen työhön, jossa ei pelota. Täällä on ihan turhaa inistä, jos ei itse viitsi tehdä asian hyväksi mitään.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vaihda työtä.
Ei ihan helppoa välttämättä. Ja pidän työstäni muuten, joten mielummin ratkaisisin tuon pelko-ongelman.
No jos ei siedätys ole auttanut, niin sitten pitää mennä terapiaan ja/tai hakea jotain rauhoittavia.
Jää työttömäksi koska työttömillä kuulemma on ihanat edut ja elämä tosi rentoa.
Varmasti kurjaa. Inhoan lentämistä, en varsinaisesti pelkää, mutta en ole matkustanut lentokoneella kuin muutamia kertoja.
Olisiko joku terapia? Kyllähän muitakin fobioita hoidetaan, joten miksi ei hakeutuisi saamaan apua tuollaiseen, joka haittaa työntekoa. (Ei varmaan julkinen hoida noin lievää fobiaa, mutta tuskin omalla rahallakaan maksettuna tulee niin kalliiksi, etteikö sitä voisi harkita, kun kerran jatkuvasti haittaa töitä.)
Tiedätkö, että lentopelkoisille on tarjolla valmennusta? Löytyy googlaamalla. Tai kuuluuko työterveyshuoltoosi psykologin palveluita?
Pyydä työterveyslääkäriltä rauhoittava lääkitys, jota voit ottaa tarvittaessa. Turha on kippuroida asian kanssa.
Minulla myös lentopelko, joskus pitää lentää läheisten luokse. Pisin lento oli 9tuntia. Olin koko ajan stressinä tuon matkan ajan. Liittyy jotenkin ahdistuneisuushäiriöön, joten se kai pitäisi hoitaa.
Kaljaa koneeseen niin ei ole lentopelosta tietoakaan. Tarjoudut loppumatkasta jopa hoitamaan laskeutumisen lentäjän puolesta.
Finnair pysyy yleensä taivaalla vaikkei se tieto helpota siinä. En tiedä miten pystyt menemään koneella ja olemaan siinä työpaikassa, jos pelkäät lentämistä. En itse voisi ikinä. Ottaisi riskit että lähtee. Mutta kukin tavallaan.
Vierailija kirjoitti:
Finnair pysyy yleensä taivaalla vaikkei se tieto helpota siinä. En tiedä miten pystyt menemään koneella ja olemaan siinä työpaikassa, jos pelkäät lentämistä. En itse voisi ikinä. Ottaisi riskit että lähtee. Mutta kukin tavallaan.
Pysyy muutkin koneet
Minulle on auttanut että olen alkanut lukemaan lentokoneista ja miksi se on niin turvallista ja miten ne pysyy taivallaa. esim ennen luulin että lentokone voi vain yhtäkkiä "tipahtaa" taivaalta. vaikka molemmat moottorit sammuisi niin lentokone pystyy liitää pitkiä matkoja.
Pelko on sikäli turhaa, että jos lennon aikana jotain sattuu, niin se sitten sattuu, pelkäsi sitä etukäteen tai ei pelännyt. Yhtä hyvin siis voi mennä pelkäämättäkin, koska ei asialle kuitenkaan mitään mahda, jos jotain kumminkin satuu. Mutta luultavammin ei satu mitään.
Ja kun on syntiasiat Jeesuksen kanssa laitettu kuntoon, ei tarvi pelätä mitään, kuolemaakaan.
Samaa mieltä kuin edellä oleva kirjoittaja, kiitos sinulle kommentista (numero 16) Pelko on turhaa, mutta inhimillistä ja ymmärrettävää. Saa myös pelätä, olemme vain ihmisiä.
Terv. Kirjoittaja joka kehotti hakemaan tarvittaessa otettavan lääkityksen.
Vs autokolarit tai lentokone tulee alas niin mieti vähän aivoillasi ja hommaa lekurilta bentso lääkitys ja niiden kanssa ei sitten alkoa ok?
Kiitos vinkeistä. Alkoholi ja lääkkeet on kuitenkin vähän huono ratkaisu silloin jos menen lennolta suoraan kokoukseen, ja tätä on aika usein. En tiedä, auttaisiko joku terapia sitten. Ap.
Finski järjestää lentopelkoisille kursseja.
Vaihda työtä.