Millainen sektioarpi sinulla on?
Miten hyvin parantunut ja haalistunut? Kauanko on aikaa leikkauksesta?
Kommentit (22)
Todella siisti. Haalea viiva iholla. Mutta sen huomaa kyllä siitä, että päällä on mahamakkara.
Arpi on siisti, mutta leikkaus jätyi alavatsalke ruman poimun.
Olin nuori äiti, iso arpi näytti rumalta. Otin sen päälle tatuoinnin, joka nyt vanhemmiten näyttää rumalta.
Ihan huomaamaton, jos ei osaa etsiä niin ei sitä huomaa ollenkaan.
Kiireellisestä sektiosta 13 vuotta.
Lähes huomaamaton nyt 14 vuoden jälkeen. Karva-alueella se on, joten ei se muutenkaan suuremmin näkyisi. Pieni kohouma tuossa kohtaa on, ei ihossa, vaan vatsalla on sellainen harjanne.
Ei ole, koska olen vapaaehtoisesti lapseton.
Navasta alaspäin vatsamakkaran kahtia jakava vaalea palko. Sektiosta aikaa 17v.
Reunoilta vaalea arpi, keskellä arpea vielä punoitusta useiden senttien matkalla. Arpi itsessään ei niinkään näy, mutta maharöllykkä roikkuu siinä arven päällä niin kuin muutamalla muullakin vastaajalla. 2 v aikaa sektiosta ja normaalipainossa olen.
Aiheesta olen lukenut ja miettinyt vaikuttaako tähän viiltokohta? Kun mulla arpi ei osu lainkaan karvoitukseen, vaan on ylempänä. Jos arpi ylempänä, tuleeko tuo röllykkä (googlatkaa c-section shelf) helpommin?
Hyvin huomaamaton ja mielestäni yllättävänkin lyhyt, vaakatasossa ns. bikinihousualueella. Kolme lasta neljästä sektiolla syntynyt. Aika nopeasti loppuviimeksi aina parantunut, noin vuodessa ihan viimeistään jokaisen syntymästä.
Vierailija kirjoitti:
Hyvin huomaamaton ja mielestäni yllättävänkin lyhyt, vaakatasossa ns. bikinihousualueella. Kolme lasta neljästä sektiolla syntynyt. Aika nopeasti loppuviimeksi aina parantunut, noin vuodessa ihan viimeistään jokaisen syntymästä.
Ja siis viimeisestä tuli nyt viisi vuotta :)
Ihotyypistäni johtuen paksu punertava pystyasennossa vinossa maharöllykän keskellä, kolmeen kertaan avattu, sektiot v. 81, 90, 91. Mutta enpä ole tuota jäänyt murehtimaan
Aikaa on vaikka kuinka, mutta se parantui heti hyvin. Poikkinainen arpi häpykarvoituksen alla. Arpi ei näy lainkaan, sitä saa oikein etsiä, edes lääkärit eivät huomaa helposti. Lapsena tehdyn umpisuolen poiston arpi on edelleen iso ja näkyvissä, eli on tainnut olla terävämpi veitsi sektiossa tai muuten leikkaustekniikat kehittyneet.
Siisti ja aika vaalea.. Mahamakkara siihen päälle kyllä muodostuu jos lihoo yhtään.. Olen normaalipainossa ja aika hoikka, mutta makkara on tuossa arven päällä. Sektiosta 10 vuotta.
Kolme suunniteltua sektiota, viimeisin niistä v. 2009. Haalea arpi alavatsalla, ei ole koskaan haitannut minua mitenkään.
Lyhyt valkoinen viiru karvojen seassa.
Sektio tehty ulkomailla, kokenut kirurgi.
Ja käytin haavan päällä silikoniliuskaa 3 kk.
Haalea, mutta erottuu selvästi. Karvoitusalueella, oli pitkään syy olla ajamatta karvoja. En tiedä mikä siinä muka niin hävetti. Sektio v. 2014.
Pystyarpi hätäsektiosta navasta alaspäin, 17 vuotta sitten. Ei ihan kapea koska mulla hiukan keloiditaipuvainen iho, mutta vaalea kuitenkin. Tulee aina näkymään mutta kannan sitä kiitollisuudella koska kertoo kahdesta elävästä lapsesta.
Ei minkäänlaista koska synnytin alakautta.
Joo tiedän, typerää mun vastata tähän, mutta voisi vähän tuota otsikointia miettiä.