Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ympäristöystävällisyys vs. kulutustottumukset, mistä oikeaa tietoa.

Vierailija
18.09.2008 |

Minua hivenen ärsyttää nykyinen keskustelu ympäristöystävällisistä valinnoista ja elämäntavasta, koska TUNTUU, ETTÄ on todella vaikea saada OIKEAA JA TODELLISTA tietoa siitä, mikä rahojen käyttötapa oikeasti on ympäristöystävällistä.



Joka tuutista pursuaa "tietoa" siitä että on parempi olla lentämättä kuin lentää tai eristää talonsa hyvin kuin huonosti, mutta missään ei ole vertailtu todellisia ihmisen käyttäytymisen kannalta merkityksellisiä asioita.



Aika harvalla kuluttajalla lentomatkan vaihtoehto on kyseisen rahasumman hautaaminen maahan tai talon oston vaihtoehto rahojen lahjoittaminen ilmastonmuutoksen ehkäisyyn. Suurin osa ihmisistä käyttää rahansa JOHONKIN - ja jos ei käytä niin viimeistään perilliset käyttävät.



Mistä siis löytyisi vertailua siitä onko parempi lentää lomalle Thaimaahan vai ostaa samalla summalla Tiimarista Kiinassa saastuttavassa tehtaassa tuotettua rihkamaa. Tai onko parempi rakentaa iso ja kallis talo vai käyttää sama rahasumma Etelä-Amerikassa tuotetun luomuruoan syömiseen ja Intialaisiin luontaislääkkeisiin?



Kai jokainen nyt ymmärtää, että lähellä tuotettu on parempaa kuin kaukana tuotettu ja kävely on parempi kulkumuoto kuin lentäminen, mutta mistä löytyy vertailupohjaa ihmisten TODELLISTEN valintojen tueksi? Täälläkin samat ihmiset paasaavat yhdessä ketjussa ympäristöystävällisyydestä ja luonnonsuojelussa ja taivastelevat toisessa ja kolmannessa ketjussa pihien ihmisten kulutustottumuksia tai muiden harvaa suihkussakäyntiä tai pyykinpesua.



Kumpi oikeasti kuluttaa luonnonvaroja enemmän? Se joka elää pihisti ja säästäväisesti koko vuoden, kulkee kirpparivaatteissa, asuu kylmässä asunnossa ja käy kerran viikossa suihkussa mutta lentää vuosittain lomalle kaukomaille? Vai se, joka joka päivä lorottaa vettä suihkussa muutamaan kertaan, syö ulkomailla tuotettua luomuruokaa ja kulkee viimeisimmän muodin mukaisissa vermeissä?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
18.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli tietoa ei tarjota koska asiat ovat todella monimutkaisia: jo yhden tuotteen perusteellinen elinkaarianalyysi voi olla vuoden - kahden työ, saatikka luettelemasi vertailut. Hiililaskureita yms. on kehitetty ja kehitellään mutta ne ovat aina yksinkertaistuksia - toki parempi nekin kuin ei mitään. Mutta samaa mieltä olen: nyt tarvittaisiin työkaluja joilla ihmiset voisivat arvioida omaa hiilijalanjälkeään (tai ekologista jalanjälkeä) jotta voisivat tehdä valintoja: nyt ei ole mitä vertailla. Ideaalitapauksessa jokaiselle ihmiselle olisi laskettu oma hiilipäästöoikeus ja hän itse saisi päättää miten sen käyttää, vähän päästöjä aiheuttavat (köyhät ja niukasti elävät) voisivat myydä päästöoikeuksia paljon päästävälle jne...

Vierailija
2/2 |
18.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaihtoehdot "lentää omalle Thaimaahan" tai "ostaa Tiimarista pikkutavaraa"??



Lähellä tuotettu ei todellakaan ole aina parempaa kuin kaukana tuotettu: Suomessa ei voi talvella viljellä kasviksia kuin enrgiasyöpöissä kasvihuoneissa.



yritä käyttää omaa järkeäsi, elämähän on valintoja. Jos ainoa ongelmasi on MIHIN käyttää rahaa, käytä se johonkin johon ei kauheasti kulu energiaa. Käy elokuvissa, kampaajalla ja vartalohoidoissa, lahjoita rahaa metsiensuojeluun, syö kasvisruokaa (siitäkin löytyy kalliita vaihtoehtoja), harrasta jotain mihin ei aina tarvitse ajaa autolla, anna lahjaksi palveluita turhan krääsän sijaan.



Ihan en ymmärtänyt ongelmaasi...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan seitsemän