Pörssikurssit normalisoitui toistaiseksi
Onneksi ei tullut paniikkimyytyä vähiä sijoituksia.
Kommentit (8)
Vierailija kirjoitti:
Saattaisit hyötyä sijoituskirjallisuuteen perehtymisestä.
Täh?
Vierailija kirjoitti:
Saattaisit hyötyä sijoituskirjallisuuteen perehtymisestä.
Taatusti. Mutta sen verran tiesin, etten paniikkimyynyt rahastojani vaikka peloteltiin että kymmenien prosenttien romahdus edessä hetinyt. Tiesin että sitten rikkaat vain ostavat minun osakesijoitukseni.
Juu hyvin on palautunut. Alkuvuosi oli niin kovaa nousua pörssissä, että kyykkäyksestä huolimatta olen 15% plussalla, parhammillaan mun salkku oli 20% plusalla vuoden alusta
Ei tämä nousi välttämättä kovin pitkään jatku. USAssa on ajettu seinään. Siellä ei uskalleta kuluttaa investoinneista puhumattakaan.
Pörssihaukka ennakoi et nyt alkaa toinen rytinä, joka jatkuu syksyyn saakka.
Vierailija kirjoitti:
Pörssihaukka ennakoi et nyt alkaa toinen rytinä, joka jatkuu syksyyn saakka.
Samoilla linjoilla Tom DeMark, indikaattorikuiskaaja.
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/kl/3734d492-ac4f-4d1e-85c3-9fb417f52…..
Mä ainakin jemmaan kaikki liikenevät syksyn tankkauksiin!
Pieni notkahdus. Minä olen seurannut kursseja innokkaammin vuodesta 2015 lähtien, jolloin ostin 100.000€:lla MSCI-indeksiin sidottua matalakuluista indeksirahaastoa. Isotkin notkahduksen, kuten koronan takia 2020 on palautunut nopeasti ja kurssit lähteneet jälleen nousuun.
Ei siis kannata hätiköidä. Aika harva piensijoittaja osaa ennakoida nousuja ja laskuja niin, että voittaisi indeksin ostamalla ja myymällä oikea-aikaisesti.
Saattaisit hyötyä sijoituskirjallisuuteen perehtymisestä.