Asuuko kukaan helsingin kumpulassa?
Mulle tarjottiin Saton asuntoa sielta? Onko millainen alue lasten kanssa asua? En tunne yhtaa Helsinkia, joten kaikki tieto tarpeen. Onko kouluja, tarhoja? Kiitos jos joku viitsii vastata.
Kommentit (6)
Parhaita alueita Helsingissä, onnittelut uudesta asunnosta! Lapsille kivaa aluetta, päiväkoteja erityisesti on monta. Koulujen kohdalla tilanne ei ihan niin hyvä, mutta ei täältä pitkät matkat mihinkään ole.
Muutan Gadolininkadulle. Mihin tarhaan kannattaisi hakea? Ja onko se Kapylan ala-aste lahin koulu? Mita muita kouluja on lahella? Aloitan itse opiskelut katiloksi Sofianlehdonkadulla, joten ei mullakaan kait ole kovin pitka matka mita olen kartasta katsonut?
Ollaan asuttu Käpylässä ja usein ulkoiltu Kumpulan puolella.
Onnea ap, Kumpulaan monet haluaisivat muuttaa! Maalaisidylliä Helsingissä.
ovat muistaakseni lähinnä Gadolininkatua. Sitten siellä sun tulevan opiskelupaikan lähellä on pk isonniitty, pk niittyvilla ja pk kesäheinä. Anteeksi isojen kirjaimien puute. Yhdellä kädellä hankalaa =)
käpylän a-aste on tosiaan tuota lähinnä. Tai on vielä lähempänä kumpulan koulu, mutta siinä taitaa olla vain luokat 1 ja 2.
Päiväkoteja on paljon, ja ulkoilumahdollisuudet hyvät. Kouluja on lähellä. Lähin (riippuu vähän mistä kohti kumpulaa) on varmaankin Käpylän ala-aste. Mukava paikka minusta.