Kunta ja aluevaalit yhtä tyhjän kanssa.
Se on yks ja sama ketä näissä istuu. Hyvävelikerho mikä hyvävelikerho jotka toimivat hyvin tiukkojen raamien edessä. Liikaa byrokratiaa jossa yksilöllä ei mitään sanavaltaa.
Kommentit (22)
Käyttämättä jätetty ääni hyödyttää niitä, joita politiikassa vastustat.
Äänestä ehdokasta herrakerhojen ulkopuolelta. Tuskin missään kunnassa on niin huono tilanne, ettei vaihtoehtoja ole.
Äänestä vasemmistoa mielenilmauksena hallituksen leikkauksia vastaan
Pitäisi olla laki, että eduskuntapellet ei saa olla kunnallispoliitikkoina.
Vierailija kirjoitti:
Äänestä vasemmistoa mielenilmauksena hallituksen leikkauksia vastaan
Teemme juuri niin, mieheni ja minä. Huomenna käydään äänestämässä.
Vierailija kirjoitti:
Käyttämättä jätetty ääni hyödyttää niitä, joita politiikassa vastustat.
No ei ne vasemmistoliiton ja vihreiden edustajat saa yhtään lisä-ääntä kun minä en vaivaudu paikalle.
Totta. Minulla oli yksi ehdokas joka vuosi, ei koskaan päässyt mutta oli äänten kerääjä. Hän kuoli viime vuonna ja nyt en yhtään tiedä ketä äänestän. Kaksi tuttua ehdokasta ja näitä nyt en ainakaan äänestä, vaikka toinen varmuudella pääseekin - hänen puolueensa ei ole huonoin vaihtoehto, mutta itse tyyppi on vähän tyhmä, hyvä puhumaan kuitenkin ja saa ääniä siksi.
Nice try asshole!
Tänään ääntä vasemmalle kaikki!
Vasemmistoa äänestämään jos tuntuu että oikeiston hyvävelikerho on tullut tiensä päähän. 20 vuotta ollut kokoomus kuntavaalien voittaja. Ei siksi, että he edustaisi kuin pientä osaa rikkaimpia suomalaisia, vaan siksi, että puolet äänestäjistä ei käytä ääntään!
Nyt on kansalla valta tehdä suunnan muutos. Tänään! Jos et äänestä tänään, kaikki menee vain huonommaksi.
Ei ole tyhjän kanssa! Äänestämään. Jos tulee tarpeeksi iso rökäletappio hallituksen puolueille niin pakkohan niiden on alkaa muuttaa suuntaansa ja ottaa tavalliset ihmisetkin huomioon, jolleivät halua jäädä ilman ääniä joka kerta.
Kannattaa lukea kaupunkien pöytäkirjoja. On paljonkin väliä sillä, keitä on äänestetty päättämään asioista.
Muut äänestää joka tapauksessa jotkut sinne.
Vasemmalle äänestäen voi osoittaa tyytymättömyyden nykyiseen.
Kunnat tekevät päätöksensä sen mukaan, mihin on rahaa. Kyllä ne tuppaa nykyisin menemään ihan lakisääteisiin kohteisiin.
Ei todellakaan ole juuri merkitystä sillä, mitkä puolueet ovat siellä päättämässä. Yhdessä ne yleensä sovussa päättävät asioista,
On aivan turha äänestää, mikään ei koskaan kuitenkaan muutu.
Maaseudulla tärkeä asia on tuulivoimakaavoitus, josta valtuutetut päättävät. Tilanne on hallitsematon, kun lainsäädäntöä asiassa ei ole juuri lainkaan.
Äänestä sellaista, joka suhtautuu kriittisesti tuulivoimarakentamiseen, jotta maaseutu pysyisi edes jonkin verran siedettävänä paikkana asua.
Nii onki. Mä en ees tiiä missä on tän kaupungin kaupungintalo ja oon asunu 7 vuotta. Saati et mistä kaupunginvaltuusto päättää.
Vierailija kirjoitti:
Vasemmalle äänestäen voi osoittaa tyytymättömyyden nykyiseen.
Mut jos asuu jo vasemmistolaisessa kunnassa jonka talous on kuralla niinku Karkkila ja Kemi niin sillonhan kannattaa äänestää protestiks Kokoomusta
Demokratia on vain valetta