VAIKEA MIGREENI ja RASKAUS..
Mulla on migreeni, joka toistuu noin kuukauden välein (Joskus useamminkin). Migreeni kestää 2-3 päivää, ja kivut ovat todella pahoja ja lamaannuttavat toimintakykyni aika nolliin. Se on todella ikävää, koska käyn töissä, ja työpanokseni sitä myöten heikkenee.
Migreenikohtaukset tulevat yleensä yöllä.
Olisiko kenelläkään vinkkejä, miten voisin helpottaa oloani?? Panadolia olen ottanut, mutta sen vaikutus on aika vähäinen :(
Ja kun raskaana olen, yritän välttää lääkkeitä mahdollisimman paljon.
(Tosta Panadolista olen kysellyt tällä palstalla eilen) nyt kipu äityi niin pahaksi, että mielelläni lukisin muiden kokemuksista, miten oloa voisi helpottaa edes vähän...
Onko esim. jostai akupunktiosta apua, kylmäkääreistä jne???
Kommentit (16)
Hei,
kuinka pitkällä sun raskaus on? Mulla oli alkuraskaudessa pahoja migreeniongelmia. Jonkin verran otin särkylääkkeitä, mutta enimmäkseen sinnittelin vaan lepäilemällä pimeässä peiton alla... En halunnut hirveesti noita lääkkeitä napsia vaan mieluummin kärsin itse, ettei vauvalle tulis mitään haittaa. Pahat päänsäryt onneksi loppui samalla kuin muutkin alkuraskauden vaivat. Nyt rv 28 ja päänsärkyjä on ollut harvoin.
Tsemppiä sulle ja toivottavasti sullakin helpottaa!
KP rv 28+5
Minä kärvistelin peiton alla pimeässä, otin aina kaksi panadolia kerralla ja suosittelen sitä kylmäpakkausta päähän (kylmä supistaa verisuonia, migreenikohtaus laajentaa). Jos kipu äityy pahaksi niin ei kun lääkäriin, niin sieltä saat vahvemman lääkityksen. Mulla oli migreeniä esikoista odottaessa alkuraskaudessa, sitten kohtaukset väheni ja synnytyksen jälkeen oli aivan älytön migreeni, eli ei jäänyt saliin, kuten toiset väittää...
kylmää niskaan ja otsalle.
1g panadolia kerralla nassuun.
Imigran on sallittu migreenilääke raskausaikana pahoihin kohtauksiin
ainakin taysista tuli mulle lupa tuota syödä ja oli joku synnytyksen ylilääkäri vielä joka lupas..
Ei muutakun ainakin neuvolaan soitto... sieltä hoitavat eteenpäin..
itse nyt rv 28 ja pikkuhiljaa helpottanut nuo kohtaukset..
voimia ja jaksuja sulle särkyjen keskellä..
kiinan-pöpö:lle, mulla siis menossa rv 12.. Muistatko, millä viikoilla suunnilleen sulla loppu ne migreenikohtaukset??
Voi että mä odotan, että mullaki loppuis. jos tää tällai jatkuu, niin ei tästä tuu oikeesti yhtää mitää..
Mulla on auraton migreeni, et ainaki sen mukaan migreenin pitäis rauhoittua raskauden aikana, mut sitä vaan ei ole vielä tapahtunut.. mua niin huolestuttaa tää :((
mäki yritän yli kaiken vältellä lääkkeiden syöntiä.
Mä en oo tiennyt et kylmä voi auttaa niinkin hyvin, seuraavalla kerralla tiedän sit kokeilla sitäkin :) Oon ennemminki luullu, et kuuma auttaa, heh. ja sit oon pitäny niskassa lämmitettyä vehnätyynyä.
Seuraavalla kerralla taidan laittaa sen pakastimeen :)
Hei! Itsekin kärsin kroonisesta migreenistä ja yhdessä vaiheessa ajattelin, että sen takia en tule koskaan kestämään raskautta, kun en pärjää ilman täsmälääkkeitä. Mutta neurologini lohdutti, että pitää vain uskaltaa hypätä kylmään veteen, ovat siitä hypystä lukuisat migreenipotilaat selvinneet. Niin tein, ja ensimmäinen raskaus sai alkunsa v. 2004. Migreeni oli ajoittain hirveä, otin panadolia (mulle sanottiin ehdottamaksi ylärajaksi 3 g, eikä 4 g, panadol on turvallinen, mutta ylärajan jälkeen muuttuu haitalliseksi). Noin raskauden puolivälissä alkoi helpottaa, ja vika kolmannes oli juhlaa, ei yhtään kohtausta. Minullakin on auraton migreeni. Muutaman kerran toisessa kolmanneksessa otin imigranin neurologin neuvosta.
Nyt odotan toista lasta, rv 15. Migreeni on 1-2 kertaa viikossa. Nyt minulla on eri neurologi, ja hän sanoi, että kannattaa ottaa taitavan lääkärin (esim.neurologin pistämä) puudutuspiikki niskaan, jos särky jatkuu useamman päivän, niin sillä saa kierteen ainakin hetkeksi katki. Olen näin tehnyt. Lisäksi olen käynyt tosi hyvällä fysioterapeutilla (voi myös laukaista migreenin, mut mun fysioterapeutti osaa sopivasti mobilisoida päänsärkyä laukaisevia ongelmakohtia hartioissani). Tässä raskaudessa minulla on eri neurologi, ja hän suhtautuu paljon varovaisemmin imigranin ja täsmälääkkeiden käyttöön, kun ne vaikuttavat verenkiertoon, siis myös sikiön. Hän määräsi minulle panadolia suppona, kun tehoaa paljon paremmin kuin suun kautta, eli saa sallitulla määrällä enemmän tehoa. Ekan raskauden aikana toinen neurologi taas suositteli panadolin kanssa kofeiinitablettia, terästää vaikutusta, mutta toisen neurologin mukaan kannattaisi ottaa vasta, kun kohtaus alkaa mennä ohi, ettei tule uudestaan.
Minua on auttanut tosi paljon teratologinen tietopalvelu. Sinne voi soittaa missä tahansa raskauden- ja imettämisen aikaisissa lääkekysymyksissä, puhelin on 09- 47176500, on ainakin tähän asti ollut auki ma-to aamupäivisin.
Tällaisiä evästyksiä olen saanut. Ja tuttu fysiatri neuvoi kanssa kylmää niskaan, mutta minulle ei ole tuntunut hyvältä,kun olen niin kylmänarka niskasta.
Migreeni tekee raskausajasta raskaamman, mutta vauvan kun saat syliisi, niin hyppy kylmään veteen on kannattanut! Siksi halusin hypätä uudelleen (0= Voimia odotusaikaan ja todella toivon, että migreenisi alkaa pian helpottamaan!
Itse selvittelin ekassa raskaudessa akupunktiota, mutta kolme lääkäriä ei sitä suositellut, enkä siihen mennyt.
Kiitos erittäin paljon kaikille kullanarvoistista neuvoista :)
Mäki vähän pelkään sitä akupunktiota, varsinkin näin raskauden aikana.. mut mieles vaan käy kaik mahdolliset keinot mitä oon kuullu...
Täytyy koittaa kärsiä urheasti kipuja niin paljon kuin jaksaa.. Mut muu elämähän siitä kyllä kärsii. Vauvan hyväksi vaan haluttais olla napsimatta lääkkeitä.
Vastailkaahan tänne edelleen, jos jollakin löytyy kokemusta ja keinoja migreenin ehkäisyyn.
Tsemppiä myös kaikille muille migreenistä kärsiville!
Vastasinkin sinulle jo tuohon toiseen pinoon eli Panacodia (reseptilääke) voi myös huoletta käyttää. Itse olen käyttänyt sitä pahaan, usein toistuvaan migreeniin sekä tässä että edellisessä raskaudessa. Olen sitä mieltä, että kipuja ei pitäisi kovasti kärsiä, ei vauvakaan voi hyvin jos itsellä on kovin huono olo.
kiitos :) voisin kokeilla tota lääkettä.Jos kävis jo valmiiksi hakee.,. mäki kyl oon sitä mieltä et jos kivut menee karmeiksi ja niitä kestää useemmanki päivän ajan, niin elämä on yhtä sängyssä makaamista, ja töistä ei sit kyl tuu yhtää mitää.
mulla kanssa auraton migreeni ja ei ollut apua mulle. kerrankin menin kohtauksen aikaan niin ei tuntunu missään.
Kyselin osaston apulaisylikääkäriltä että mitä ottaisin migreenikohtauksiin niin hän suositteli jo aiemmin mainuttua panacodia. Siihen toki tarvii reseptin ja se on kolmiolääke (tais sanoa että lähinnä kodeiinin vuoksi tuo kolmio..)
ai mä en tiennytkään, et se on reseptilääke.. eilen soittelinki tonne neuvolatädille, ja hän kehotti mua menemään lääkäriin, et saisin jonku´hyvän lääkityksen tän raskaudem ajaksi.. se oliskin kiva, et ei tarvis pimeessä ja viileessä huoneessa maata kuukauden välein aina se pari päivää putkeen. ;)
Hei! minulla menossa rv 17+1 ja olen kärsinyt rv 7 lähtien joka viikko kerran tai kahdesti pahoista migreenikohtauksista(johtuu raskaushormoneista).Olo on todella väsynyt. Ennen raskautta kohtauksia oli vain n.kerran kk. Kun migreenilääkettä ei saa ottaa niin lääkäri kirjoitti panodol 1mg reseptin minulle.Niitä saa ottaa enint.3 tabl/vrk.=3mg.Lääkkeestä ei ole ollut aina hyötyä ja sitä pitäiskin älytä ottaa kerralla isompi annos,jotta kivun sais heti taltutettua.Toivottavasti kohtaukset loppuisivat jossain raskaudenvaiheessa,jotta pääsisin iloitsemaan +nauttimaan raskaudestani. Painoa minulle on tullut tähän mennessä n.500g. Raskaus on minulle ensimmäinen.Hyvää odotusaikaa teille kaikille :)
korjaus äskeiseen viestiini..lääkärin määräämä lääke migreeniin on panadol forte 1 g (ei siis 1 mg kuten äsken vahingossa ilmoitin). 100 tabletin purkin hinta oli 14.3 ¿
just.. kiitos paljon taasen.. :))
Moi!
Mulla kanssa ja hyvällä ystävällä ollut pahaa mingreeniä. Ihan on lääkäri sanonut että panacodin voi ottaa raskaana ja se on tosi ytynen särkylääke! Tsemppiä!
neuron ohjeet: raskaalle max 4 gr/ vrk panadolia (eli 8 kpl 500 gr) tai vaihtoehtoisesti litalginia tai betasalpaajaa. Jos tarvis, myös 28 rv:oon asti esim ketorinia pistoksena lihakseen.