Keskusteletko tauoilla työkavereiden kesken
Tuli mieleen tuosta toisesta keskustelusta:D
Oma vastaus on kyllä, koska silloin helpoiten saadaan koottua työasiat kerralla kun kaikki paikalla.
Kommentit (15)
Myyjän työssä käydään yksin tauolla, kun ei voi jättää myymälää tyhjilleen
Joo, keskustellaan enimmäkseen siitä miten hitaaksi ja hankalaksi Helsingin julkinen liikenne on mennyt. Kaikilla on työmatkat pidentyneet kun suoria bussiyhteyksiä on vähennetty.
Ja tämä saa ihmiset tekemään niin paljon etätöitä kun mahdollista, mutta työnantaja vaatii kuitenkin raahautumaan toimistolle, koska muuten ei hommat etene.
Kaikki haluaisi tulla autolla töihin, mutta ei voi kun parkkipaikkojen hinnat on niin järjettömät ja katupysäköintipaikkoja on vähennetty. Kiitos Sinnemäki.
Meidän toimiston talossa on muuten 30% tiloista nyt tyhjillään. Jostain kumman syystä.
Ei tulisi mieleenkään kotisohvalta ottaa yhteyttä työkavereihin.
Nimim. 5 vuotta etätöissä, 4 kertaa sinä aikana käynyt toimistolla
Joo, kohtuudella. Meillä on hyvä tiimi töissä. Lähin työtoverini on melkein paras ystäväni ja jaamme tosi paljon myös henk koht juttuja. Luotamme toisiimme.
Todella eheyttävää edellisen työpaikan jälkeen, josta mut savustettiin ulos ja osa työtovereista sekä pomo kiusasi minua.
Jos on jotain puhuttavaa, tai joku muu kertoo jotain 🤠
Enpä oikeastaan. Työkaverit +20 vuotta vanhempia ja ei mitään yhteistä ja small talkista en välitä
Meidän työpaikalla on sovittu, ettei tauoilla puhuta työasioista. Eihän se ole tauko, jos tauolla tehdään töitä.
Keskustellaan mutta ei työasioita. Se on tauko työstä.
Tauoilla ei puhuta työasioista, niitä varten on tiimin palaverit.
Meidän työpaikalla ei pidetä taukoja lounaan lisäksi, ainakaan yhteisiä. Jos itseltä tuntuu, että tarvitsee hetken kahvitauon, voi mennä kahvilaan tai ulos hetkeksi, muttei työkavereiden kanssa.
Vakituiset puhuu tietysti paljonkin keskenään, mutta määräaikaisten kanssa korkeintaan pientä small talkia.
En puhu, työkaverit tykkää jutella koko tauon. Talvisin syön pukuhuoneessa ja kesällä menen ulos penkille. Onnekkaita ovat ne jotka voivat pitää ruokatauon itsekseen:)
Halusin olla tauot puhelimella, työkaverit halus jutella, en tykänny.
EN, menen vierelle kiemurtelemaan ja soitan musiikkia spotifystäni. Jammailen ja kiemurtelen siinä vierllä kahvimuki kädessä setämieslasit silmillä ja kauluspaita syvällä vyötetyissä suorakaiteenmuotoisissa housuissani.
Kaikki on innoissaan. On lauantai ja tänään on lyhyt työpäivä. Viikonloppu odottaa ja on keskusteltu päättäjien puolelta että koko maassa voitaisi aloittaa viikonloppu jo perjantaina.
Välillä juttelen, välillä en. Olen hammashoitaja, koko päivä hml ja potilaiden kanssa, välillä kaipaan tauolla vain hetken rauhoittua omissa ajatuksissani.