Arvioikaas mun laihdutuksen alkutaival, kaikki kaloreista tietävät!
Eli lähtötilanne on se, etten koskaan ole laihduttanut. Olen 158cm ja himpun vajaa 60kg. Kiloja on tullut aika nopeeseen tahtiin tässä kuopuksen syntymän jälkeen n. vuodessa. Ajattelin, että NYT on aika viheltää peli poikki ja saada jotain tolkkua järjettömään mässytykseen (keksiä, pullaa jne meni joka päivä tosi paljon). Tässä olis nyt luettelo mun tämänpäiväisistä syömisistä, kertokaas miltä kuullostaa, ja ennenkaikkea paljonkohan mahtais olla kaloreita. Voisikohan tällaisella mallilla saada tiputetuksi jonkun 5 kg??
Aamu: kuppi kahvia+rasvaton maito, 2 leipäpalasta (täysjyväruis, sipaisut maksamakkaraa, juustoa 15%, kurkku+salaatinlehdet)
Aamupvä: (poikkeusateria, kylässä!) kuppi kahvia+maito, vaalea leipäpalanen, jossa juustoa ja kurkkua ja margariinia
Lounas: pakstemarjoja n. 1,5 dl jogurtti (ei tainnu olla rasvaton) mysliä = yhteensä lautasellinen
Kahvi+maito 1 mariekeksi
Välipala: appelsiini
Päivällinen: keitettyä perunaa+porkkanaa, karjalanpaistia, tomaattia+kurkkua
Iltapala: Kahvi+maito, 2 leipää kuten aamulla, 1 mariekeksi
Huikopala: porkkanaa ja kurkkua
Kiitän jo etukäteen kaikkia, jotka jaksaisivat kommentoida!
Kommentit (6)
Korvaa se kevytmehulla tai vedellä jopa.
Kahvi ei ole kaloritonta.
Ja syö mieluummin päivällä ruoka kuin jotain jukurtti-mysli-hössönsössöä.
Kostautuu illalla.
Karjalanpaistia ei kerro mitään. Söitkö kuinka paljon sitä? Enemmän vihanneksia ja hedelmiä. Kahvi ei tunnetusti lihota.
Vaihda ruisleipään ja puuroon tai vähäkalorisiin muroihin. Mysli ei ole hyvästä.
energiaa ainakin 1500 kcal. Ja sepä onkin jo kevyttä työtä tekevän naisen päivän energian tarve! Äkkisiltään arvelisin että laihtumista ei juurikaan tapahdu, mutta mikä positiivista et myöskään liho enempää!
Tähän tosin voi vaikuttaa jos lisää liikuntaa niin sit puntarin lukemat voi kääntyä alaspäin... pientä hienosäätöö menusi kaipaa.... ehkäpä tuo leipien ja juustojen määrä?? Ja keksit? niissä on yllättävän paljon potkua, jospa niitä söis vaikka 1 päivässä ja myöhemmin sit joka toinen päivä. Ja minä jättäisin yhden ruokailun päivästä pois.
Ja tuleeko vettä juotua päivän mittaan tarpeeksi?
löytyy kun haet Googlella Energynet!
Siellä on " Virtuaaliravinto" missä on helppo tsekata paljonko päivän eväistä irtoo energiaa yms.. ja pystyy haarukoimaan päivän energiankulutusta ja eri liikuntamuotojen tehokkuutta
ap täällä
olipas hyvä, että aloin ksellä kommentteja täältä! Kuvittelin nimittäin jotenkin syöneeni hurrrjan terveellisesti! Mm. vihanneksia tai hedelmiä joka aterialla mitä en aikaisemmin tehnyt. Samoin kahvin kanssa aina pulla tai kakkua JA keksejä jopa 10 kpl!
Kahvia juon siis normaalisti 3 kupillista päivässä, tuossa esimerkissä nyt sattui olemaan 1 ylim. kyläily. Syömäni leipäpalaset olivat pieniä, ja juustoviipaleet todella ohuita luikkuja. Lounasmarjoista en hevillä luovu, täytynee siirtyä vaan rasvattomaan jogurttiin ja vaikka kuituihin myslin sijaan...
Tuntuu niin hemmetin vaikeelta yrittää miettiä vaihtoehtoja, kun on aina tottunut syömään hmmm. reippaanpuoleisesti herkkuja.
Yhteen Mariekeksiin sun dieetti ei ainakaan kaadu=)