Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Idioottivarma lettuohje? Ostin uuden paistinpannun, jos ei nyt palaisi pohjaan...
Kommentit (3)
lisätään vaan vesi. on vähälaktoosista.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Paljon pitää olla voita. Ja eka lätty palaa aina. Eikä lettutaikinaan pidäkään panna sokeria, sehän se just palaa. Sokeri pannaan lätyn päälle.
Taikina tehdään silleen, että maitoa litra tai mitä nyt sattuu olemaan. Munia ainakin yksi, parasta jos on kolme. Vehnäjauhoa silleen että käteen tuntuu sopivalta. Hippu suolaa, vähän voita tai öljyä, ei pakollista koska sitä käytetään paistamisessa. Sitten taikinan annetaan vetäytyä puoli tuntia tai jopa enemmän, ja tämä on melkein olennaisempaa kuin se, montako munaa laittoi taikinaan.
Nam nam, pitääkin joku päivä paistaa lättyjä!
Alue: Aihe vapaa
Laitan taikinaan lorauksen rypsiöljyä enkä lainkaan sokeria. Tosin hyvällä paistinpannulla paistaa vaikka mitä. Cittarista jättialennuksella ostettu Scan pan on osoittautunut oikein hyväksi.