Maapallo itse vihaa ilmastoa ja elämää
Geologisen historian keskiarvo maapallon itsensä suosimalle hiilidioksidin määrälle on noin 1000ppm. Hiilidioksidin turvalliseksi rajaksi on kuitenkin asettettu 380ppm jonka jälkeen ei väitetysti ole enää paluuta ja määrä on jo uhaksi kaikelle elämälle tällä planeetalla kun taas jääkaudella hiilidioksidia oli vain 180ppm, esiteollisella ajalla 280ppm, nykyisin lähes 427ppm ja ihmisen hengitys- ja verenkiertojärhestelmälle ihaneettlinen määrä olisi noin 650ppm.
Kommentit (3)
ihminen pitää lopettaa, koska uloshengitetyssä ilmassa on neljäkertaa enemmän hiilidioksiidia, kuin sisään hengitetyssä ilmassa. milloin alkaa kampanja? vai alkoiko jo nuhakausi 2019 nimellä?
Hyvin on maapallo pärjännyt miljoonia vuosia ilman ihmistä. Miksi katastrofi uhkaa nyt ihmisen valtakaudella? Hmmm....
Ja sisäilman hiilidioksiditaso on 800-1500ppm. Siksi meidän, ihmisten, on helpompi hengittää sisällä kuin ulkona missä hengitysilmassa on vähemmän hiilidioksidia. Ja sitä hiilidioksidia tarvitaan hengitysilmassa hapeensaantiin koska se on tärkeä hapen irroittaja jonka puute johtaa myös hapenpuutteeseen ja aineenvaihdunta tuottaa vain puolet ihmisen tarvitsemasta hiilidioksidista josta suurin osa vieläpä karkaa uloshengityksessä. Se joka rakensi ihnisen hengitys- ja verenkiertojärhestelmän ei ollut mikään nero.