Yle hämillään: Petteri Orpo on kadonnut!
Ylen Radio 1:n Politiikkaradiossa on tentattu puolueiden puheenjohtajia vaalitenttien alla. Pääministeri Petteri Orpon (kok.) osalta tentti jäi väliin.
- Tämähän on erittäin poikkeuksellista. Politiikkaradion puheenjohtajatenttejä on tehty 14 vuotta suurin piirtein ja kertaakaan ei ole käynyt näin aikaisemmin, Pajunen lausui ohjelmassa.
- Jos ei ennen vaaleja kelpaa huomio mediassa, niin eihän me sille sitten mitään voida.
https://demokraatti.fi/missa-orpo-ylen-ohjelmassa-koettiin-iso-pettymys
Petteri yllättyi, että olisi pitänyt johinkin vaalitenttiin osallistua.
Kommentit (76)
Kai Petteri istuu laiteiden alla Riikan kanssa, ja miettii, että voisiko mitenkään hyvinkin ehkä kuitenkin mahdollisesti jospa sittenkin olla niin, että Trump on Venäjän palveluksessa?
"No eihän se", sanoo Riikka. "Hyvä luotettava mies. Ota votkaa".
Petteri katoaa aina, kun pitäisi olla selittelemässä jotain epämiellyttävää.
Vierailija kirjoitti:
Petteri katoaa aina, kun pitäisi olla selittelemässä jotain epämiellyttävää.
Jospa sen vaimolla on menopaussijuhlat, joihin Petterin on pakko osallistua?
Petteri on paras. Näkee jo naamasta, että on rehellinen ihminen. Hauska ilmeilijä (tai ilveilijä) myös - maame tarvitsee iloa, valoa ja hauskuutta.
Eihän Trumpkaan osallistunut kuin yhteen yhteiseen tv-tenttiin Kamala Harrisin kanssa. Trunmp ilmoitti sen jälkeen, ettei ole kiinnostunut enää kertaakaan sellaisesta.
Oliko vatuloimassa tuulitunnelissa tunnin junan aerodynamiikkaa vai mummotunnelissa minuutin munan kovuutta?
Jos Sanna olisi PM, ei olisi tuota, ongelmaa koska Seiskan paparazzi seuraisi kuin hai laivaa.
Kohta se taas löytyy jostain Leviltä, tai makkarateltalta. Ei syytä huoleen.
Kukaan ei muistanut ilmoittaa Orpolle, että eduskunnan etätyömääräys ripulitornadon vuoksi on jo ohi? Ei se noro sentään toista viikkoa kestä. Luulisi Orpon jo tähän mennessä olevan ripuliasioiden kokemusasiantuntija.
Vierailija kirjoitti:
Taas on kateissa? Pitää laittaa paikanninsiru pääministeriin!
Ei ole hukassa! Petteri on lämmittämässä mun sänkyä. Hammaspesun kautta kainaloon.
No eikö kaikille ole tullut jo selväksi miten selkärangattomat madot toimii? Ne katoaa maan alle. Eihän tuota ole koskaan näkynyt silloin kun on tarvittu. Milloin on oltu Hillatorilla tai pubeissa, muttei juurikaan vastaamassa kriisitilanteissa, ellei selkärankaa ole pitämässä pystyssä ja tukemassa ole Purra tai Satonen.