Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuvaverkko, päiväkotikuvaus. Onko kokemusta?

Vierailija
17.09.2008 |

Muistelen, että joku valokuvafirma täällä lytättiin täysin. Oliko kuvaverkko? Meillä tulossa Kuvaverkon kuvaus päiväkotiin ja valittavana on vain valtava kuvapaketti hintaan 42€. Hoitajan mukaan kuvia voi kyllä osan palauttaa ja hyvittävät jälkikäteen. Kuulsotaa vaan ihan älyttömältä, kun tiedän jo nyt, että en esim. tarrakuvia mihinkään tarvitse...



Eli osaavatko kuvata? Toimiiko palautus? Pohdin tässä otanko kuvia ollenkaan. vaihtoehtona on viedä lapsi valokuvaamoon, jolloin hinta ei paljoa isompi ja saan sentään koevedoksista itse valita ne kuvat, joita teetän.

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
17.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan ok kuvat oli viime vuonna, ei mitään studikuvatasoa mutta normaaleja koulukuvia.

Paketteja ei tarvitse maksaa etukäteen vaan mukana lasku, jolla maksat ottamasi kuvat ja palautat loput palautuskuoressa. Yksittäin kuvat mutaman euron kallimpia kuin koko pakettina. Otan itse aina isoimman paketin, koska jos kuvat onkin tosi hyviä ei tarvitse tehdä mitään lisätilauksia, jotka taas on kallimpia.

Vierailija
2/11 |
17.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

erikoista sanottavana. Paitsi että tänä vuonna oli koulussa sellainen firma, josta sai valita sillain, että näkee ne kuvat netistä (kaikki ilmeet) ensin ja sitten tilataan niistä kuvista ne mitä haluaa. Tosi kätevää! Ei tuu "hukkakuvia" tai että tarttis lisätilausta jälkikäteen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
21.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

On kokemusta. Uudelleen tilatessa tuli täysin väärät jo ennakkoon maksetut kuvat. Ei palautusoikeutta. Täältä emme enää tilaa.

Vierailija
4/11 |
21.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Seppälän koulukuvissa selvisin yhteensä 1.90 eurolla. Sis luokkakuvan, kaverikuvan ja muotokuvan.

Vierailija
5/11 |
21.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuvaverkosta sai ennen laadukkaita kuvia (mm. tarvittaessa kuvakäsittelivät irtohiukset pois töröttämästä ja kuvissa oli kaunis tausta jne). Nykyään eivät enää tee kuville mitään, vaan heiltä saa tilattua vain täysin käsittelemättömiä kuvia. En tilaa enää.

Useimmat muut koulukuvauksia tekevät firmat tekevät tilatuille kuville normaalin (kevyen) kuvakäsittelyn, jolloin kuvat ovat oikeasti kauniita seinällekin laitettuina. 

Vierailija
6/11 |
26.10.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuvaverkon valokuvakuori oli vääntynyt ja rikkoontunut. Suurin osa kuvista oli vääntyneitä. Asiakaspalvelu ei halua tehdä asialle mitään, vaikka toimitin kuvat vahingoista. Tietenkään vahingot eivät näy kunnolla kännykän kuvissa. Ikävää, että maksoin kuvat etukäteen. Ei kiitos, tälle firmalle jatkossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
11.09.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvin erikoisesti  hinnoittelu ja vie aikaa kun siihen perehtyy hinnoitteluun. Kotiin tuleva paketti eri hinnalla, mutta ei  saa mitenkään valita mitkä esim eri yksittäiskuvista tulee kotiin.

Kotiin tulevat kuvat on hinnoteltu eri tavalla kuin netistä etukäteen otettavat. Osa havlempia osa kalliimpia. Hinnat selviää vain, kun klikkaa, että peruu kotilähetyksen.

Netistä ei saa myöhemmin tarjoushinnalla eli yksi vaihtoehto 14 päivän ajan ilmoituksesta on selvästi edullisin.

Esim pienin luokkakuva laitettu netissä tarjoukseen ja sitte siihen kirjoittavat, että eivät suosittele näin pienen kuvan ostamista jos ryhmässä on yli 10 henkeä....

En tiedä mistä johtuu, ehkä he ovat kipailutuksessa luvanneet luokkakuvan tiettyyn hintaan.

Sekavaa bisnestä, mutta varmasti tuottoisaa, kun kiireisillä vanhemmilla ei ole aikaa perehtyä.

Vierailija
8/11 |
14.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koulusta tuli viesti, että kuvaverkosta tehty valitus harhaan johtavasta markkinoinnista koulukuvista. Oli kilpailutettu, mutta kilpailutettujen hintojen sijaan esillä vanhemmille oli noin 9 kertaa kalliimmat, jotka moni maksoi tietämättä. Törkeää toimintaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
02.07.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapseni hiukset oli kuvassa käsitelty oransseiksi (todellisuudessa ihan vaalea tukka), kuvat tulevat kotiin aina taittuneina vaikka postikulut yhdestä kuvasta on huimat 5,90!!! Voisi laittaa pahvia ettei taitu!

Vierailija
10/11 |
19.10.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tilauksen tekeminen Kuvaverkon verkkokaupasta todellakin vaati aikaa ja perehtymistä.

Vaikka koulut kilpailuttavat koulukuvien tarjoushinnat, mutta kun tarjoustuotteiden etsintä on kovan työn ja perehtymisen takana, niin tarjoustuotteita ei välttämättä huomaa ja moni maksaakin epähuomioissa koulukuvista huomattavasti kalliimman hinnan.



Vaikuttaa siltä, että Kuvaverkon taktiikka on tehdä tiliä hyödyntäen ruuhkavuosissa elävien vanhempien väsymystä ja kiireistä elämää. Varsin kyseenalaista toimintaa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
07.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä mun mielestä aivan selvä ero oli seppälän koulukuviin, eikä millään hyvällä tavalla. Varsinkin yksityiskuvat, rakeisia ja omituisen hämäriä, yksityiskohdiltaan suttuisia. Oikein ärsytti maksaa niistä!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi yksi