Ainakin viidellä kunnallisvaaliehdokkaalla tuomio lapsen hyväksikäytöstä
Jo aiemmin HS uutisoi Niko Hakasalon (ps) yhdeksän kuukauden ehdollisesta vankeusrangaistuksesta, jonka koeaika on yhä voimassa.
Selvityksessä esiin nousseet henkilöt ovat ehdolla Jyväskylässä, Vantaalla, Pälkäneellä, Kouvolassa ja Orimattilassa.
Yksi myönsi teon oikeudessa, muut kiistävät syyllistyneensä rikokseen. Ehdokkaista kolme edustaa perussuomalaisia, yksi Sdp:tä ja yksi Vapauden liittoa.
Kommentit (9)
Ei siinä ole mitään pahaa, että mies vähän paneskelee vaikka jotain 10v tyttöä.
Ja näin, PS, SDP ja vapauden liitto pois omalta listalta ketä voi harkita.
EIkö ole hieno asia että lapsia rakastetaan?
Persujen Orimattilan kuntavaaliehdokas on tuomittu 13-vuotiaan lapsen törkeästä lapsen hyväksikäytöstä.
Nukarinen sanoo, että lähti ehdolle, koska tuomio on kärsitty ja rikosrekisteri on nykyään puhdas. Hän kertoo osallistuneensa vaaleihin myös neljä vuotta sitten.
Näinhän se on. Rekisteri on puhdas.
Vierailija kirjoitti:
EIkö ole hieno asia että lapsia rakastetaan?
Suomalainen mies rakastaa alaikäisiä. Ulkomaiset miehet rakastaa täysi-ikäisiä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
EIkö ole hieno asia että lapsia rakastetaan?
Suomalainen mies rakastaa alaikäisiä. Ulkomaiset miehet rakastaa täysi-ikäisiä.
Siinä olet kyllä erehtynyt. Et taida olla Oulusta?
Onkohan jokaisessa kunnassa asuva perussuomalainen myös mahdollinen sekaantuja. Sen vois kertoa poliiseillekin...
Ohhoh, Vasemmistoliitto ei listalla, taitaa tosin yhä istua se edellinen heidän pormestariehdokas näistä jutuista