Miksi alkoholisti juo vaikka joutuu säännöllisesti sairaalaan
Niin otsikossa itse kysymys. Tiedän monta ihmistä ketkä elää siten että ovat monta viikkoa kännissä , välissä Max viikko selvin ja taas monta viikkoa kännissä.
Ja tuommoinen rytmi siis kestänyt useita vuosia osalla vuosikymmeniä.
Itse en pysty putkia juomaan ENÄÄ. Joskus join pidempään kuin oli tarkoitus. Nykyään en pysty kahta päivää ottamaan
Ja näillä ketkä putkia juo on , kouristuksia, alkoholista johtuvaa dementiaa , psyyke romuna ,kunto romuna , juoppo hulluuksia aka delirium tremens.
Silti ei tahti muutu? Onko kyse pelkästään alkoholismista vai onko kenties pakonomaista tuo itsensä tuhoaminen kun tietää että sairaalaan tie vie ja silti otetaan.
Kommentit (6)
Se on aivan käsittämätön sairaus. Kun itse ei sellaisesta kärsi, eikä aiemmin elämässään ole moiseen törmännyt, niin kun sellaista on hetken katsellut vieressä, on kyllä avautunut täysin uusi maailma. Kesti kauan tajuta, että tuollainen kuvio on oikeasti mahdollinen. Viina menee kaiken edelle - työpaikan, ystävien, parisuhteen, jopa vuokra-asunto saa mennä alta, kun mieluummin ryyppää kuin nousee aamulla tienaamaan. Lääkkeitä vedetään, kun vatsa ei kestäisi muuten viinaa. Päivät nukutaan, illalla noustaan juomaan, ja juodaan aamuyöhön. Kaikki normaali elämä on poissa.
Alkoholin jatkuva käyttö on samanlaista kuin kovien huumeiden käyttö. Pakko ottaa tai tulee erittäin huono olo. Se ei ole enää krapulaa vaan vieroitusoireita. Alkoholi vain sattuu olemaan laillista kamaa.
Pakko-oire. Jos ei olisi viinaa, siinä tilalla olisi joku muu pakkomielle.
Loppuvaiheen alkoholistilla aivot ovat muuttuneet runsaan alkoholinkäytön seurauksena niin, että kohtuullinen alkoholinkäyttö ei onnistu. Loppuvaiheen alkoholisti on siis joko raitis tai juo kuin viimeistä päivää.
Vierailija kirjoitti:
Alkoholin jatkuva käyttö on samanlaista kuin kovien huumeiden käyttö. Pakko ottaa tai tulee erittäin huono olo. Se ei ole enää krapulaa vaan vieroitusoireita. Alkoholi vain sattuu olemaan laillista kamaa.
Hermosto tohjona. Se ei ole varsinainen vieroitusoire. Käyttäjä vaan on niin tyhmänä siitä aineesta että ei tajua sitä. Sitten me uskotaan näitä tolloja ja puolustellaan jotain pitkiä korvaushoitoja. Ei saisi antaa sellaisia. Vieroitus on ohi muutamassa päivässä.
"Onko kyse pelkästään alkoholismista vai onko kenties pakonomaista tuo itsensä tuhoaminen"
Eiköhän nuo ole samaa kokonaisuutta