Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Käräjäoikeus velvoitti miehen korvaamaan naisen alushousut 5 eurolla

Vierailija
15.03.2025 |

HELSINGIN KÄRÄJÄOIKEUS tuomitsi vuonna 1987 syntyneen Serge Mballa Assolon vankeuteen kahdeksi vuodeksi raískauksesta ja myöhemmin tapahtuneesta huumausaineiden käyttörikoksesta.

Hänen tulee maksaa naiselle 2000 euroa korvausta rikoksen aiheuttamasta tilapäisestä haitasta. Nainen oli tapahtuman seurauksena kärsinyt stressihäiriöstä ja oli joutunut käymään psykologilla.

Hänen tulee myös maksaa henkilövahinkoasiain neuvottelukunnan suosituksen mukainen 3000 euron korvaus naiselle.

Lisäksi mies oli rikoksen yhteydessä riisunut naisen alushousut ja ne olivat jääneet kateisiin. Käräjäoikeus velvoittaa miehen korvaamaan alushousut 5 eurolla. Yhteensä miehen tulee siten suorittaa naiselle 5005 euroa vahingonkorvauksena.

https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011100809.html

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
15.03.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käyttääpä akka halpoja pikkareita :D

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi viisi