Varhainen ultra?
Miksi joka toinen nykyään puhuu menevänsä ultraan, vaikka raskausviikkoja olisi suunnilleen 5-7 kasassa? Käyvätkö he yksityisellä? Eikö kunnallisessa pääse ultraan vasta rv 12 tienoilla..
Kommentit (10)
Vierailija:
olen käynyt yksityisellä, mutta jos on jotain 5+ niin ei kyllä näe vielä mitään.
Käynyt rv.5 lähtien noin puolentoista viikon välein kunnallisella puolella, mulla selittämättömiä keskenmenoja monta.
Vierailija:
Käynyt rv.5 lähtien noin puolentoista viikon välein kunnallisella puolella, mulla selittämättömiä keskenmenoja monta.
normaaliraskauksissa. Itse pääsin jo pari kertaa tätä ennen ultrattavaksi kovan verenvuodon vuoksi.
Yksityinen mukava ultrasi ilmaiseksi ja sanoi, että maksa sitten, kun on jo jotain nähtävää. No, sain kylläkin keskenmenon. Siksi meninkin niin aikaisin, kun niitä on jo monta. En muista, mitä maksaa yksityinen ultra.
ainakin on outo systeemi, jossa AINOA kaupungin kaikille tarjoama ultra tehdään alkuraskaudessa, joskus raskausviikoilla 7-10.
Tarkoituksena on kai vahvistaa raskauden kesto, mutta en tajua homman pointtia. Mieluummin sitä ottaisi ultran himpun myöhemmin, kun jotain katkarapua kummempaa olisi nähtävillä.
Ultraajana tosin äitiysneuvolan terveyden hoitaja. hänellä tosin pitkä kokemus ultraamisesta ja luotan kyllä hänen taitoihin.
Tässä raskaudessa kävin eka kerran ultrassa n viikolla 5. Syynä tosin se että menkkojen mukaan viikkoja olisi pitänyt olla jo päälle 10. Ei kyllä järkeä tuossa vaiheessa käydä viel. Juuri ja juuri näkyi että jotakin siellä on. Muutaman viikon päästä sitte uudestaan ja silloin jo sai jonkinlaista mittaa vauvan koosta.
Olen kade, enkä ylipäätään tajua miksi ultraa pantataaan.
JKL:ssäkin ultran tekee kätilö/th terveysasemalla, silti sinne pääsee vain kerran normaalissa raskaudessa. Ja np-ultra, joka tehdään yli kolmikymppisille sikiöseulontojen yhteydessä, on sekin kätilön tekemä, äitiyspolilla kylläkin.
t. Se j-kyläläinen 8
Tosi outoa, että tässäkin asiassa on näin suuria kuntakohtaisia eroja. Olisi mielenkiintoista tietää, mistä asia johtuu. No, kotikaupunkini suhteen täytyy sanoa, että ainakin neuvolatoiminnasta on kovasti säästetty ja säästöjä tulee koko ajan lisää.
Mitäpä sanotte esim. tästä: kävin ekalla n:lakäynnilla n. rv 9, sitä edeltävällä viikolla tuossa alkuraskauden ultrassa jossa nahdään lähinnä alkion pituus ja todetaan syke. Nyt olin neuvolalääkärissä (rv 14), seuraava neuvolakäynti on 2kk:n päästä eli toukokuun alkupuolella, rv 22 tai 23!! Eli vain yksi neuvolakäynti sekä lakisääteinen lääkärintarkastus ennen kuin raskaus on yli puolenvälin.
t. 8 ja 10
olen käynyt yksityisellä, mutta jos on jotain 5+ niin ei kyllä näe vielä mitään.