Miksi jokainen työpaikkailmoitus on tällainen?
"Edellytämme sinulta vähintään maisteritason koulutusta alalta xy ja vähintään 5 vuoden työkokemusta sekä nimeä ylimääräinen koulutus tähän- opintoja"
Miten koskaan voi päästä töihin, jos olisi pitänyt jo eskari-iästä saakka saada sitä kokemusta? Ja kyllä teen muuta, kuin oman alan hommaa eli en loju työttömänä kotona, mutta miten koskaan voin työllistyä omalle alalle? Koulutusvaatimus täyttyy kyllä, mutta kokemusta on mahdoton kartuttaa ilman että pääsee töihin.
Kommentit (7)
Paikka on pedattu jo valmiiksi jollekulle. Ensin pitää saada jalkaa ovenväliin ja tyytyä vähempään. Hae lyhyitä määräaikaisuuksia ja ihan ensialkuun sijaisuuksia.
Vierailija kirjoitti:
Paikka on pedattu jo valmiiksi jollekulle. Ensin pitää saada jalkaa ovenväliin ja tyytyä vähempään. Hae lyhyitä määräaikaisuuksia ja ihan ensialkuun sijaisuuksia.
Niinkö ajattelit että minä ja sadat muut, jotka sitä samaa määräaikaisuutta ja sijaisuutta hakevat ei ole jo tehnyt? Niihinkin on samat vaatimukset.
Taloustunnilta jäi aikanaan mieleen kysynnän ja tarjonnan laki.
Teoriani aiheeseen liittyen:
Työttömiä on tarjolla enemmän kun on työpaikkoja, tällöin nostamalla vaatimustasoa saadaan jyvät karsittua akanoista.
Korkean vaatimustason etuna on myös, että osa luovuttaa jo ennen kuin on edes hakenut paikkaa. Tämä vähentää painetta hr:n tasolla, kun ei tarvitse käydä niin paljoa hakemuksia lävitse.
Toisaalta suuri hakijajoukko on hyväksi myös matalampia palkkoja maksettaessa. Kun hakijoita on paljon, löytyy aina joku joka suostuu tekemään halvimmalla tai jopa työharjoittelulla.
Sitten kyseessä on jotain lattian lakaisua mutta onneksi on ajokortti ja masiteri tutkinto. Työn osaa tehdä 10 vuotias lapsikin.
Olisiko aika uudistaa rekrytointia 2025 luvulle ja aletaan ihan rehellisiksi. Boomerit ovat tuoneet tän kusetuksen aikoinaan.
Ydin ongelma on tänä päivänä siinä että haetaan hyvää työnhakijaa ei hyvää työntekijää!
Nykyään on ihan epärealistiset vaatimukset työpaikoilla.