Listataan säästövinkkejä
Kommentit (17)
Kahvi, nikotiini ja alkoholi pois
Vakuutukset pois
Kerää pulloja
Kerää tienvarsilta eläinen raatoja ja paista pannulla
Ota julkisista vessoista vessapaperit
Käyn aina työpaikalla vessassa ja suihkussa
Jätä puolen miljoonan kämppä ostamatta ja tyydy 100 tonnin läävään. Jää 400 tonnia sijoitettavaksi.
Älä syö. Osta vain makaronia. Kävele joka paikkaan. Osta aina vain tarjoustuotteita. Syö vain makaronia. Asu mahdollisimman edullisessa asunnossa. Älä osta mitään heräteostoja, tai muuta mitä et välttämättä tarvitse. Leivo itse leivät ja pullat. Älä syö lihaa.
Vierailija kirjoitti:
Älä syö. Osta vain makaronia. Kävele joka paikkaan. Osta aina vain tarjoustuotteita. Syö vain makaronia. Asu mahdollisimman edullisessa asunnossa. Älä osta mitään heräteostoja, tai muuta mitä et välttämättä tarvitse. Leivo itse leivät ja pullat. Älä syö lihaa.
Ja tärkeimpänä: Osta vain makaronia äläkä syö mitään.
Kyllä minä ilman tuotakin pärjään.
Leiki 80-lukua. Tervaa ja saippuaa. Ota halvempi tuote jos on, aina ei ole. Sellainen joka on kuitenkin hyvä eikä hajoa tai ole huono voide.
Vetää peppuun niin ei tarvi kalliita kortonkeja.
Keksi ilmaisia harrastuksia tai edullisia. Kuten ilman hengittäminen, meditaatio, tuijotus jonnekin, ulos katsominen, kotijumppa, kävely, ilo, huumori, piirtäminen, voit jatkaa listaa hyvin pitkään.
Muutin viime kesänä maakuoppaan käpyjä syömään. Olen säästänyt jo tuhansia euroja.
Minimalismi. Aivan älyttömän vähän menee rahaa, kun jättää ostokset tekemättä.
Pyrin tekemään väh 7,5 h ylitöitä kk ja pitkässä juoksussa on iso summa.
Hankimme häitä varten astioita, tuoleja, katos jne ja olen niitä vuokrannut muutaman kerran.
Kun tulee aika, ettei niitä tarvita, myydään pois
2 tyhjillään olevaa huonetta on airbnb käytössä.
Puolisoni lentää väh 2 krt kk ja pisteet käytetään omiin matkoihin. Kesälomaa varten lennot varattu ja airbnb saldolla maksettu majoitukset.
Nää kaikki ovat pihiysvinkkejä, ei säästövinkkejä ja trollailua. Ap lue monet edelliset ketjut, säästövinkkiketjuja on ollut jo vaikka kuinka monta.
Ala trollaaman palstalla, niin et tarvitse puhelimen ja liittymän lisäksi muita harrastevälineitä. Voit myös olla palstalla hoikka :)
Älä osta mitään