Että mua pännii ihmiset, joilla on jyrkät mielipiteet
Miten aikuiset ihmiset eivät voi ymmärtää, että ihmisiä ja tilanteita on erilaisia?
Kommentit (13)
Aina hehkuttaa, miten ihmisellä pitää olla mielipiteitä. Joo, saa ollakin, mutta pitää olla myös kuuntelutaitoa ja neuvottelutaitoa!
Hän kuvittelee olevansa erityisen fiksu ja filmaattinen, koska omaa voimakkaita mielipiteitä, jotka ovat tietysti niitä ainoita ja oikeita.
Yrityksessä tämä on todella huono puoli. Hän on firman " pikku-pomo" ja MIKÄÄn ei ikimaailmassa edisty, koska tämä kyseinen ihminen sanoo kaikelle uudelle ei.
Koska ymmärrän, että ihmisellä, jolla mielipiteet ovat ehdottoman jyrkkiä, on kapea maailmankatsomus. Toisin sanoen, hän on ihmisenä vielä raakile, eikä siksi ansaitse suuttumustani :)
ja vastustan jyrkästi rasismia ja syrjintää vamman tai sairauden takia? Ja mielestäni myös abortointi lapsen vamman takia on väärin. Olen siis raakile, kun vastustan tappamista?
Ja tuo asian julki, eikä oikein tunnu hyväksyvän muita mielipiteitä,kuin omansa.
Esim. Jos ihminen hakee apua ulkopuoliselta taholta (srk, mielenterveystoimisto tms) on todella heikko.
mutta itse kunkin kannattaa pitää korvat auki ja mieli valppaana muiden ajatuksille - niistä kun voi oppia.
Tämän opin työkaverilta kun kehuin yhtä asiakasta, jolla on selvät mielipiteet asiasta kuin asiasta - ja työkaveri kysyi, josko tämä asiakas pystyy elämään tilanteiden mukana.
Toinen hyvä opetus tuli omalta neuvolan kätilöltä: hän vastusti sektiota, mutta lupasi pitää huolen, että pääsen keskustelemaan asiasta, ja eväiksi antoi: minun kannattaa pitää oma pää, ELLEN tule vakuuttuneeksi muista esitetyistä vaihoehdoista.
Olen se, joka moitti, että työkaveri on hankala. Hän on 52-vuotias. En enää edes jaksa yrittää keskustella hänen kanssaan, sillä hän ei oikeasti kuuntele. Pönttö, mikä pönttö. Ja ei tule koskaan mitään oppimaankaan, koska kuvittelee tietävänsä absoluuttisen totuuden kaikesta.
Kuuntelen kyllä muita. Mutta itse en hyväksy tappamista. Olen sitten kai raakile, ei mahda mitään. Ei vaan mahdu järkeeni, että vammaisen saa tappaa vamman takia, ei sitten millään.
Mua taasen PÄNNII sellaset ihmiset, joilla EI ole omia mielipiteitä!!!
Aina myötäilemässä muita ja kääntämässä takkiaan.
Se on sitten eri asia tuoko niitä mielipiteitään joka käänteessä esiin.
Eli jos ei suhtaudu kiihkolla johonkin asiaan, niin ei ole mielipiteitä ollenkaan? Eli teille on täysin vieras käsitys kuunnella ja yrittää ymmärtää muita?
Ap:n pointti mielestäni oli ihmiset joilla on jyrkät mielipiteet kaikista asioista...
Verratkaapa esim:
-Minäkö vainoharhainen? Sulla on jotain mua vastaan!
-Minäkö tyhmä? Nyt en ymmärrä..?
Just eilen selvittelin yhtä juttua, missä yks osapuoli tuo esille vain oman näkemyksensä, ja pyytää multa apua, mutta ei anna kuin ne omasta mielestään tärkeät tiedot. Enhän minä voi häntä auttaa, jos minulla on vain puoli totuutta.
Ja hän on sitten niin perinjuurin oikeassa, ettei yhtään yritäkään ymmärtää, mistä näkökulmista muut joutuu asiaan suhtautumaan. Hän vaatii kohtuuttomia muilta, mutta ei itse halua yhtään ymmärtää niitä perusteluja, miksi hänen vaatimuksiaan ei ole mahdollista toteuttaa.
Ja sitten vielä pyytelee muilta apua. Selvittäis itse sotkunsa