Mitä seborrheic dermatitis on suomeksi?
Kommentit (9)
Lääkäriin en ole vielä mennyt.
t. ei ap
Ja kun peset vielä usein hiukset, helpottaa.
Oikeasti siitä kärsivistä ei kiinnosta oikeenkirjoitus!
Nelonen, entä jos selukos ei tehoa pitemmän päälle. Ja mistä seboRROINEN ekseema johtuu? Osaako joku kertoa?
Iho ärtyy ja alkaa hilseillä. Talineritystä on vaikea hillitä, ihottumaa rauhoitellaan pesuilla, joskus lyhyillä kortisonivoide/liuoskuureilla. Kyse ei varsinaisesti ole mistään sairaudesta, joten semmoista " oireenhallintaa" tuon vaivan kanssa eleleminen on. Taliköhnärokahtuma on muuten virallinen suomenkielinen nimi. :D
tosin suurin osa porukasta kirjoittaa taudin nimen väärin, joten hakusanaksi googleen kannattaa laittaa se väärinkirjoitettu muoto " seborrooinen" .
Entä jos sitä on ollut jo kuusi vuotta eikä ole lähtenyt pois?
löytyy tietoa hakusanoilla seborrooinen ekseema tai hilse. Vaivasta tuskin kokonaan pääsee eroon, mutta oireita voi lieventää.
Yleinen ihotauti.