Pieni arkipäivän asia, joka ärsyttää tai kummastuttaa
Minä aloitan: liikun nopeasti ja usein jään aamutakin hihasta kiinni ovenkahvaan. Tulee äkkipysähdys liukkaalla lattialla. Joskus hiha mennyt rikki. Enkö ikinä opi?
Toinen asia näin talvella: miksi, oi miksi se taskun vuori jää juuri silloin vetoketjuun jumiin, kun kaivaa jotain maksukorttia väjän kiireessä..?
Kommentit (9)
Avaimet aina hukassa, ja puhelin jää minne sattuu eikä sekään löydy.
Aamupaska ei irtoa sujuvasti vaan on tiukkaa tahnaa.
Vierailija kirjoitti:
Aamupaska ei irtoa sujuvasti vaan on tiukkaa tahnaa.
Olen yleensä syönyt liikaa juustoa ja liian vähän kasviksia, puuroa ja muuta kuitupitoista kun näin tapahtuu.
Aamutakin hihat reiillä samasta syystä, mutta enemmän se ärsyttää, kun aamutakkia ei ole päällä ja lyöt käsivartes niihin kahvoihin. Sattuu aika keleesti. En ole ajatellut tuon liittyvän liukkaaseen liikkumiseen vaan lähinnä kömpelyyteen ja miten hahmottaa itsensä.
Sukkahousut hajoaa päälle puettaessa, kamala kiire ja ainoa pari .
Se että ihmiset eivät pyyhi jalkojaan sisään tullessa, eikä ota ulkokenkiä pois. Vettä ja hiekkaa kantautuu lattioille. Kyseessä ihan aikuiset ihmiset.
Silmälasit hukassa. Ja mulla on useemmat.
Kun roskapussi on aina täynnä.