Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

1v lähdössä Turkkiin. Rokotettu normaalisti, MPR:ä ei vielä annettu. Huolestuako?

Vierailija
16.09.2008 |

Tuhkarokko tapauksista tuli mieleen että jos olette lähteneet taaperon kanssa ulkomaille, onko teitä suositeltu ottamaan lapselle rokotteita aiemmin kuin rokotus-ohjelmaan kuuluisi? Onko suuri riski saada esim. tuhka- tai vihurirokko kun tarkoitus on lähinnä oleskella hotellilla?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
16.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta miksi ihmeessä lähteä ulkomaille oleskelemaan hotellilla? Voisihan sitä oleskella kotonakin tai naapurikaupungin hotellissa.

Vierailija
2/4 |
16.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja matkassa oli 1v3kk lapsemme. Kyselin tuota MPR asiaa ennen lähtöä neuvolasta. Siellä olivat sitä mieltä, että jos ei ole tarkoituksena mennä pois turistikohteista, niin riski sairastumiseen on aika pieni. Emme sitten rokotuttaneet lastamme (koska on muutenkin aika allerginen tapaus ja meillä oli hänelle omat ruoat ja juomat mukana), koska tarkoituksenamme oli olla lähinnä hotelilla ja rannalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
16.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka käyvät Turkissa monta kertaa vuodessa. Lasten toinen vanhempi on turkkilainen ja tämän vuoksi he liikkuvat paljon turistialueiden ulkopuolellakin.

Vierailija
4/4 |
16.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

käytiin viime keväänä Turkissa Alanyassa, nuorin lapsi oli 5kk.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme kolme