Virtsatientulehdus? Mitä oireita?
Mitä oireita esiintyy? Luin eilen odotus-lehdestä että hoitamaton virtsatietulehdus voi aiheuttaa sikiön kehityshäiriöitä ja ennenaikaisen synnytyksen ja minua alkoi hiukan pelottaa.
Asun ulkomailla ja minulle ei ole ikinä puhuttukkaan täällä sellaisesta kuin virtsatietulehdus.
Miten se pystytään testaamaan?
Mulla yksityinen lääkäri neljän viikon välein ja aina otetaan pissanäyte, testataanko sellainen siitä? Mulla ollut koko raskauden ongelmia alapään (esim.hiivan) kanssa ja nyt pelkään että voisi olla myös virtsatietulehdus, koska välillä kirvelee ja kutiaa todella paljon.
Kiitos jos joku jaksaa vastata mahdollisimman nopeasti.
Kommentit (2)
Mulla otettiin alkuraskaudessa ihan kokeeksi myös virtsatietulehdustesti ja yllätys oli suuri, kun mulla olikin tulehdus, eikä minkäänlaisia oireita. Sain antibiootit, joilla se meni ohi, mutta uusi taas ja olenkin sen jälkeen syönyt koko raskausajan virtsatietulehduksen estolääkitystä ja kerran kuussa olen vienyt kontrollinäytteen. Joskushan tuosta virtsiksestä saa tosiaan ikävän vaivan raskausaikana, vaikka muuten ei siihen olisikaan taipumusta. Ja eikä se aina tosiaan anna edes oireita.
Joka neuvolakäynnillä täällä kotomaassa annetaan pissanäyte, mutta tosiaan siitä katotaan vaan sokeri ja valkuaiset.
Lisa-Marie rv 39+3
Itekin asun ulkomailla, eikä tää ainakaan paljon kommentoida, mitä testailevat. Toteavat yleensä kaikki ok. Virtsasta kattovat ihan varmasti valkuaisen ja sokerit, kun niistä tulee aina merkintä passiin. Raskauden aikana on vaikeempi varmaan tietää eroa muiin oireisiin ja virtsatietulhedukseen. Normaalisti virtsatietulehdukses lisäänytynyt virtsaamisen tarve, vaikka ei paljo mitään tuliskaan ja virtsaaminen kirvelee, voi olla alamahakipua.
Huuheli