Alkoholin käytön lopettaminen on hyvä vinkki kaikkiin ongelmiin
Oli kyse masennuksesta, lihavuudesta tai unettomuudesta. Sen jälkeen voidaan sitten ottaa täsmäaskelia ongelman ratkaisemiseksi.
Kommentit (10)
Ei toimi kaikilla. Monet nimittäin masentuvat pahasti sen jälkeen, kun ovat joutuneet lopettamaan alkoholin käytön terveysongelmien vuoksi. Joutuvat sitten käyttämään masennuslääkkeitä, jotka toimivat kuitenkin puutteellisesti.
Harvemmin se ainakaan parantaa asioita.
Näin on. Sitä tässä juuri yritetään😁
Kaikkien päihteiden lopettaminen. Myös tupakka ja nikotiinituotteet.
Alkoholin kanssa vain on niin, että fiilikset ei parane heti kun pämistelyn lopettaa, alkuun tuntuu että huonommaksi vain menee. Ainakin 4-6 kuukautta pitäisi jaksaa, silloin alkaa mielialakin kohoamaan taas pikkuhiljaa.
Se pitäisi sit ensin alottaa varmaan. Mut kun ei kiinnosta ollenkaan.
Näin on. Asiat eivät koskaan ole niin huonosti etteikö niitä pystyisi viinalla sotemaan entistä pahemmaksi.
Vierailija kirjoitti:
Alkoholin kanssa vain on niin, että fiilikset ei parane heti kun pämistelyn lopettaa, alkuun tuntuu että huonommaksi vain menee. Ainakin 4-6 kuukautta pitäisi jaksaa, silloin alkaa mielialakin kohoamaan taas pikkuhiljaa.
Totta. Jos kärsii masennuksesta, ahdistuksesta ym. tuntemuksista, niin suosittelisin olemaan kokonaisen vuoden ilman alkoholia ja arvioimaan tilannetta sitten uudelleen. Fyysinen puoli kohenee huomattavasti jo alle puolessa vuodessa mutta pään saa kunnolla selvitettyä vasta tuplasti pidemmällä kaudella. Kun mieli on kirkas, on helpompi katsoa omaa elämää laajemmasta vinkkelistä ja nähdä, mitkä ongelmat olivat seurausta juomisesta ja mitä sillä yritti oikein paeta.
Ihmisillä jotka eivät käytä alkoholia voi esiintyä myös jetlagia kaamoksessa ja ylipainoa tms. Jopa vaivoja kylmässä ilmastossa. Totta tietysti että alkoholi aiheuttaa osalle oireita ja silloin se voi olla parempi lopettaa.
Aha