Miksi Pietari ei vaahtoa tänään juuri ollenkaan?
Kommentit (13)
Jostain kaukaa kuuluu balalaikan kepeänkaihoisa sointi.
Kremlin muurien sisällä Vladimir pistää ripaskaksi.
Siellä ollaan nyt vähän pallo hukassa kun odotellaan, mihin suuntaan Trumpin tuuliviiri lopulta kääntyy.
Pietarin kaupungin mieli on siellä, vankina Moskovassa, Kremlissä, nurjamielisen tsaarin otteessa.
Eilen oli shjanpanja pullot ja tänään kankkunen ja saikkua.
Vladimir katsoo peiliin. Peilistä katsoo harmaankalpea naama, iho on nihkeä, silmät kierot.
Suu vääntyy sudenhymyyn.
Votkapullo putoaa päydältä, rikkoutuu, vahva viinanhaju leviää kommunalkajan hämärään keittiöön. Makuuverhon takana Pjotr kääntää kylkeään ja pieraisee.
Niillä on kiire levittää propagandaa muualla kuin Suomen keskustelupalstoilla
Lahtarit vaahtoo epätoivossaan ihan riittävästi
Vierailija kirjoitti:
Votkapullo putoaa päydältä, rikkoutuu, vahva viinanhaju leviää kommunalkajan hämärään keittiöön. Makuuverhon takana Pjotr kääntää kylkeään ja pieraisee.
Tämä.
Varmaan siksi koska ukraina nyt vaan hävisi joten miksi siitä ukrainan sodasta enää pitää puhua mitään? Ukrainan tappiot oli valtavia ja ukrainalla ei enää ole laittaa miehiä lihamyllyyn.
Ukraina aloitti sodan vuonna 2014 ja nyt ukraina häviää sodan eli antautuu ehdoitta.
Jankataanko seuraavaksi vaikka kiina vs taiwan väännöstä?
Niille tuli kauhea kiire myydä osakkeitaan, kun niistä saa hetken vähän enemmän rahaa ennen seuraavaa romahdusta.
Neva on jäätynyt, ei vaahtoa ei.
Hyinen tuuli puhaltaa kaukaa Siperian aroilta.