Mikä teidän mielestä on aiheuttanut Kokoomuksen talouden sakkaamisen?
Kommentit (7)
Toivon paremmasta väheneminen keskiluokan ja palkansaajien taholla. Köyhien täydellinen epätoivo.
Kysymysasettelun ollessa näin niukahko, vastaan kokoomuksen vaalirahoittajat.
Suomella ei varsinaisesti ole strategiaa talouden suhteen. Vain irrallisia dogmeja menneisyydestä, joihin uskotaan ja odotellaan ihmettä.
Liian suuret menot tuloihin verrattuina. Sellainen nälkää näkevien vasemmistolaisten itku alkaa jokaisesta pienestäkin leikkauksesta, miten hallitus tappaa nälkään euroopan lihavimman kansan. Kun siitä huolimatta tilanne paranee, pitää aloittaa lakkoilla.
Meillä ei ole tarpeeksi tuottavia yriytksia, joista tulisi verotuloja valtiolle. Ja velkojen korkoon menee edelleen järkyttävän paljon rahaa.
Tietysti maailmankin tilanne on ollut aika haastava. On pitänyt sijoittaa puolustukseen ym.
Jos maailman talous lähtee nousuun, kyllä Suomi siinä beesissä piristyy. Mutta nyt ollan taas jonkinlaisessa kriisissä, kun trump ei suostu Euroopan puolustusmenoja maksamaan.
Menee vielä aikaa, ja voi olla toiveajattelua, että entiseen hyvinvointiin (velaksi sekin tehtiin) enää palattaisiin lähiaikoina.
Luonnon onneton tilakin vaikuttaa paljon esim tuotteiden hintoihin.
Keskiluokan ja köyhien ostovoiman Kokoomuksen omaan jalkaan osunut vähentäminen.