Kiina investoi vuonna 2023 uusiutuvan energian hankkeisiin n. 900 miljardia dollaria eli Pentagonin budjetin verran
Vuoteen 2022 verrattuna kasvua oli n. 40%.
Kiina ei enää juuri rakenna myöskään ydinvoimaa koska pitävät sen rakentamista liian kalliina.
Lisää saaastuttavia hiilivoimaloita eivät myöskään halua ja viimeisen 12 kuukauden aikana uudet hiilivoimalat eivät enää ole saaneet lupia.
Pitkään tulevat varmasti silti olemaan hiilestä riippuvaisia mutta vuoteen 2035 mennessä riippuvuus on varmasti huomattavasti pienempää kuin tänä päivänä.
Kiinassa keskushallinto on määritellyt uusiutuvan energian, akustot ja sähköautot strategiksi toimialoiksi heille. Kiinassa tuollaiset kirjaukset eivät ole vain kirjauksia vaan se tarkoittaa että keskushallinto voimakkaasti tukee ja ohjaa käytännössä koko energiasektoria tuohon suuntaan.
Kiinassa on muitakin strategisiksi määriteltyjä toimialoja kuin nämä kyllä kuten esim. kaikki liikenneinfrahankkeet, mutta on jotenkin kummallista jos Trumpin hallinto ei lainkaan ymmärrä että Kiina on ottamassa koko maailman haltuun näillä sektorilla. Elon Musk varmasti ymmärtää asian mutta joku maga-siipi ei ymmärrä asiasta välttämättä yhtikäs mitään.
Kommentit (3)
Se on kaikki bisnestä ne aurinkopaneelit, akut ja sähköautot. Sattumalta Elon musk on noissa kaikissa bisneksissä itsekin mukana ja tuskin sekään ihan hyväntekeväisyydestä.
Teslalla energianvarastointiratkaisut kaikkein nopeimmin kasvava liiketoiminnan osa-alue tällä hetkellä eli käytännössä massiiviset akkujärjeayelmöt. Kyseinen tuotanto Teslalla pääosin Kiinassa. Varmasti kiinalaisilla firmoilla on myöskin tarjolla vastaavia energianvarastointiratkaisuja. Nämä ratkaisut ja uusiutuva energia tietysti kytkeytyvät suurelta osin yhteen eli akustot on merkittävä osa tuota palapeliä.
Eli loppuu siis energian osto venäjältä. Hyvä.