Lukiolainen ei päässyt retkelle ydinvoimalaan Olkiluoto pitää Suomen ja Venäjän kaksoiskansalaisuutta turvallisuusuhkana
Kommentit (392)
Täysin järjetöntä. Eihän kukaan halua mitään ydinterrrorrismia kotimaahansa tai edes naapurimaahan. Saasteet kun on yhteisiä.
Olkiluodon ydinvoimalan viestintäpäällikkö Johanna Aho vastasi Yle Novostin toimittajalle sähköpostitse, että yritysturvallisuudessa tehtyjen riskienarviointien perusteella on tehty päätös olla päästämättä Venäjän ja Valko-Venäjän kansalaisia vierailuille ydinlaitokseen.
Meillä Olkiluodossa on tehty yritysturvallisuudessa riskienarviointiin ja viranomaisyhteistyöhön perustuen linjaus, että Venäjän ja Valko-Venäjän kansalaisia ei oteta vierailulle ydinlaitoksille. Vierailukeskukseen toki pääsee, mutta laitosvierailut eivät ole mahdollisia, kirjoittaa Aho.
Aivan oikein.
Kävikö muut koululaiset reaktorihuoneessa ja valomiekkailivat uraanisauvoilla?
Ihan oikein. Turha vetää mitään syrjintä-korttia. Ainahan he voivat palata Venäjälle, jos kohtelu ei miellytä.
Ihan oikea linjaus. Jos on kerran linjattu ettei Venäjän tai Valkovenäjän kansalaisia oteta laitosvierailulle, niin eihän tuossa ketään yksittäistä ihmistä ole syrjitty. Tuo venäläisäiti voisi laittaa suuta nyt suppuun, hänen kotimaansa käy hyökkäyssotaa.
Joko DeZantti antaa Venäjällä lausuntoja miten Suomessa kaltoinkohdellaan venäläisiä eikä päästetä ydinvoimalaan?
Miksi näin ei voida toimia myös rajalla muslimimaiden pakola*sten kanssa? Ei oteta yhtään muslimia Suomeen, vaan pelkästään kristittyjä! Mikä estää Suomea toimimasta näin?
Rasismi on näköjään Suomessa sittenkin sallittua. Todellinen oppikirjaesimerkki rasismista.
Vierailija kirjoitti:
Miksi eivät ole luopuneet kaksoiskansalaisuudesta?
Sukulaisvierailut vaikeutuu.
"Voiko ydinvoimalan johto todella ajatella, että lapsi voisi olla vakooja?"
Mikä lapsi? Vähintään 16-vuotias se on. Kyllä tuon ikäisiä rekrytoidaan Venäjällä jo vaikka mihin. Sotilaskoulutukseenkin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Miksi eivät ole luopuneet kaksoiskansalaisuudesta?
Sukulaisvierailut vaikeutuu.
Sitten ei kannattaisi julkisuudessa valittaa, kun on kerrankin tehty järkevä ja ymmärrettävä päätös.
Epäoikeudenmukaista kyeisen opiskelijan kannalta. Olisikohan tuossa ollut terveen järjen käyttö sallittua.
Se, mikä tässä minua eniten ihmetyttää, että miksi tästä uutisoidaan? Miksi YLEä tämä kiinnostaa näin paljon?
Itse päätös on aivan päivänselvä, eikä sitä pitäisi joutua selittelemään millään tavalla. Mutta saavatpahan viher vasuritädit nyt läyhätä. Mitäpä luulette, pääsisikö suomalainen käymään Venäjällä ydinvoimalassa?
Minusta ihan validi linjaus. En edes ymmärrä miksi pitää olla monia kansallisuuksia. Eikä se ikä automaatisesti poissulje Venäjän manipulaatioyrityksiä.
Vierailija kirjoitti:
Miksi eivät ole luopuneet kaksoiskansalaisuudesta?
Vastahan siitä oli juttua, että ei se ihan helppoa ole.
Sinänsä ymmärrettävä linjaus, vaikka tietty tämän koululaisen kannalta ikävää.