Käytännön kokemuksia saarekekeittiöstä?
Onko sinulla tai tuttavallasi saareke keittiössä? Lähinnä sellainen, missä liesitaso on saarekkeessa. Onko ollut hyvä? Jos niin miksi? Jos ei kätevä, miksi?
Ovathan ne kivan näköisiä, mutta lähinnä mietityttää käytännöllisyys. Suunnitellaan juuri taloa ja saarekekeittiö on yksi kysymysmerkki. Niitähän laitetaan paljon nyt, mutta onko vaan trendijuttu vai tosissaan kätevä käytössä?
Plussat ja miinkuset?
Kiitos etukäteen:)
Kommentit (4)
Montako neliötä teidän keittiössä on?
Tuo kuulosti hyvältä, että arkiruokapöytä on saarekkeen yhteydessä.
En vaan vielä tiedä, riittäiskö neliöt meidän tulevassa keittiössä molempiin. Arkipöydän neljälle hlö:lle ainakin haluan keittiöön. Ruokailuhuone tulee olemaan sitten keittiön ja oh:n yhteydessä.
Lisää kokemuksia ja mielipiteitä, kiitos:)
Hei,
Olemme rakentamassa taloa ja suunnitteluvaiheessa pidin tiukasti kiinni toiveesta sijoittaa keittiöön saareke liesineen. Halusimme säilyttää saarekekeittiössä riittävästi väljyyttä ja loppupeleissä kävi sitten niin, että jouduimme nipistämään neliöitä nimenomaan keittiöstä. Alkuperäinen suunnitelma oli 34 m2 ja nykyiseen tulee 28 m2, eli väljyyttä on kivasti (tosin takan vuoksi sitä tarvitaankin).
Saarekeidean toteutimme kuitenkin siten, että meillä tulee " pyörillä liikuteltava työpöytätasosaareke" , jossa on työtaso ja sen alla kaksi vedettavaa säilytyslaatikkoa. Saarekkeen jatkeena on arkiruokapöytä ja kun haluamme jatkaa sitä suuremmalle porukalla, voimme siirtää saarekkeen pois paikaltaan. Näin jälkeen päin ajatellen olen erittäin tyytyväinen ratkaisuun: monikäyttöinen, halvempi kuin liesitasosaareke ja saamme nauttia saarekkeen tuomista eduista. Nyt meidän ei myöskään tarvitse kiinnittää liesituuletinta keskelle keittiötä. Tosin käytössä emme ole tätä vielä testanneet.
jossa luetaan läksyjä, syödään aamupalaa, leivotaan, tehdään ruokaa jne
mun tekemissä ruuissa ainakin esivalmistelut vie leijonanosan ajasta eikä lieden sijainti ole olennnainen
vesipistettä voisi vielä harkita siihen mutta liesi ei tule
...on ollut saarekekeittiö käytössä nyt kolme vuotta ja minä ainakin tykkään! Kyllä se antaa oman säväyksensä keittiölle ja toimii jos sen suunnittelee hyvin. Sitäpaitsi on paljon mukavampi kokata, kun ei tarvitse tuijottaa seinää :)
Muutamia juttuja, jotka tulee ottaa huomioon:
Kannattaa kiinnittää huomiota liesituulettimen melutasoon, koska jos liesituuletin pitää kovaa meteliä sen yli ei voi osallistua keskusteluun.
Saarekkeen on hyvä olla riittävän iso, koska laskutilaa on ehdottomasti oltava!!! Meidän saarekkeessa lieden toisella puolella on leikkuulauta ja toisella puolella laskutilaa ja leivänpaahdin (saarekkeen toisella puolella on arkiruokapöytä).
Vesipisteen on hyvä olla lähellä tai laittaa jopa saarekkeeseen oma vesipiste.
Olemme tällä hetkellä rakentamassa uutta taloa ja siihenkin tulee saareke, joten voin suosittella lämpimästi!