Duunarit vaativat 10 prosentin yleiskorotusta. Onko Suomessa työnantajien oikeasti mahdollista maksaa noin paljon lisää liksaa? 😱😱!!!
Tiedän, että esimerkiksi eräällä autovalmistajalla Euroopassa duunarit saivat 12 000 euron ylimääräisen bonarin ja eräällä urheiluautovalmistajalla 40 000 euron. Saksassa olen ihmetellyt miten siellä teollisuusyritysten parkkipaikat ovat täynnä uudenkiiltäviä hienoja autoja, vaikka ne ovat duunarien autoja. Kyllähän suomalaista duunariakin - ja kotimaan markkinoita - piristäisi 40 000 euron ylimääräinen käyttöraha. Eikö vain? Tuo olisi 80 000 euroa per talous, joissa molemmat aikuiset käyvät duunarityössä.
Mutta Suomi on Suomi ja raha aina tiukassa ja loppu joka paikassa ja kaikki aivan liian kallista kaikille. Onko täällä varaa maksaa edes 200 € kuussa lisää? Onko 10%:n korotusvaatimus liikaa yritysten maksukyvylle? Siirtyvätkö työpaikat Suomesta parempipalkkaisiin maihin?
Kyllä mä ainakin nauran 10%:n pyynnille, tai siis jos joku oikeasti luulee saavansa noin ison korotuksen... 🤣🤣!!!
Kommentit (5)
Suomessa palkkojen pitäisi olla 50000€ parempia kuin esim Ruotsissa/Virossa/Saksassa jotta olisi varaa autoihin täällä.
Suomessa voi pelkkä autovero maksaa helposti kymppitonneja.
No kai nyt yksityisillä yrityksillä on eri tavalla mahdollisuuksia maksaa noita korotuksia rahaa tuottaville työntekijöilleen, varsinkin kun vertaa aloihin, joiden työntekijäkulut maksetaan julkisista varoista ja joiden työ ei tuota mitään.
10%, vielä kahdessa vuodessa, ei ole kovin paljon. 2500 euron palkkaan 10% tarkoittaa 250 euroa. Ei täällä suinkaan kukaan 40 000 euron bonusta ole pyytänyt. Mutta ehkä kuitenkin olisi syytä tiirata Saksan suuntaan, ja pohtia miten siellä monet asiat on paremmin kuin Suomessa.
Ja vielä, tuskin duunarit luulevatkaan saavansa tuota 10%, mutta jostain se on hyvä aloittaa neuvottelemaan. Meidän työ ei ole sidottu mihinkään tessiin, mutta korotukset seuraavat vientialoja. Tälle vuodelle saatiin 4% ja seuraavalle myös. Kelpaa oikein hyvin.
Rahaa on!
- Rinne
------------
Nyt tulee Rahaa!
- Arhis
------------
Suomi on vauras maa!
- Marinaattori
Ei ne mitään kymppiä saa. Ehkä 4 niinkuin matikan kokeestakin.
Sinne 3% korville se asettuu kuten ennenkin. Varmasti ei makseta 10%. Ei edes 5%. m39