Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tervetuloa positiivisen ajattelun ilmaiselle oppitunnille

Vierailija
24.01.2025 |

Päivä mennä hurahti pimeyden puolelle, ja se aiheuttaa yleistä kitinää aikuisten ihmisten keskuudessa. Tänään keskitymme aiheeseen asiat, joihin en voi vaikuttaa: kuinka selvitä niistä käyttäen positiivista lähestymistapaa?

 

Esimerkki: Kello on viisi iltapäivällä/alkuillasta ja ulkona on ollut pimeää ainakin tunnin verran. 

Vanha ajattelutapa: Huoh, taas pimeää! En jaksa tätä ikuista pimeyttä! 

Uusi ajattelutapa: Unen pitäisi tulla illalla helpommin, kun on hämärää. (Nyt ignooraamme yötyöläiset, koska he eivät todennäköisesti ole mukana oppitunnilla.) Aivoillani on monta tuntia aikaa valmistautua nukkumiseen, kun illat ovat niin pimeitä. Sitä paitsi huomenna olemme taas askeleen lähempänä kevättä. Joka päivä valon määrä lisääntyy vähitellen ja kohta on jo tosi valoisat illat! Nythän onkin hyvä aika alkaa suunnittelemaan kevättä ja kesää. 

Toinen esimerkki: Kaikki on valmiiksi suunniteltu, ehkä laukut pakattu, laittauduttu... Ja sitten taho x peruu kaiken. Esim. Lennon, konsertin, mitä ikinä. 

Vanha ajattelutapa: Voi v##tujen v##tu tätä elämää! Kaikki menee aina pieleen! 

Uusi ajattelutapa: Lento on varmasti peruuntunut hyvästä syystä. Onneksi ne perutaan, jos on pienikin epäilys vaikkapa jostain viasta. Muuten emme välttämättä olisi koskaan päässeet määränpäähän, vaan mullan alle.

Jos kyseessä on säästä johtuva peruuntuminen: No, säälle ei mahda mitään. Onneksi lentoyhtiöt eivät ota riskejä, vaan pelaavat varman päälle, kun on ihmishenget kyseessä. 

Jos konsertti tmv. on peruttu: Siellä on varmaan jotain sellaista vikaa systeemeissä, että koko elämys olisi mennyt ihan pieleen muutenkin. Onneksi ei tarvinnut maksaa huonosta kokemuksesta. Nyt täytyy pyytää rahat takaisin ja kokeilla paremmalla onnella uudestaan.

 

Nyt olet oppinut parin esimerkin avulla ajattelemaan positiivisesti. Seuraavaksi on aika panna opit täytäntöön oikeassa elämässä. Nyt voitte kysyä kysymyksiä.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
24.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun oma keinoni selviytyä asioista: "Ihan sama"

Vierailija
2/3 |
25.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jaa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
25.01.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puolison joskus tulistuessa sanoin hänelle: "Olet vihainen, kuinka ihanaa" ja koko tunnelma jotenkin laukesi.

Ei ole itse keksimäni lause tuohon tilanteeseen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi kolme