Kiinalainen huipputekninen auto Zeekr 007, hinta Hollannissa 45000e
Suhteessa ominaisuuksiin todella halpa hinta.
Pelkästään latausnopeus on aivan käsittämätön, 500km ajomatkaa 15 min. latauksella jos vain laturin tehot riittää.
Tuon lisäksi auto on vakiona pakattu täyteen vaikka mitä herkkuja. Suoritintehoa on enemmän mitä jossain pelitietokoneessa.
Jos haluaa nelivedon tai suurimman akun niin sitten joutuu maksamaan enemmän mutta standardiakku on melkein parempi vaihtoehto kuin se suurempi akku tässä autossa.
Euroopan hinta on toki kallis verrattuna Kiinan hintaan tässä samassa autossa, mutta silti edullinen suhteessa auton tekniikkaan.
Ruotsissa näkee jo Zeekr 001 malleja liikenteessa mutta se on selvästi kalliimpi malli kuin tämä.
Kommentit (8)
Kuinka luotettavaa on varaosien saanti ja takuuhuoltojen toimivuus vaikkapa 5 vuoden jaksolla?
LOL! Sittem ostan tuollaisen paskan kun sen saa 5 tonnilla ja kestää 10 vuotta ja akku latautuu 2 minuutissa.
Sähköautot on rahastusta ja kaikki sellaisten ostajat pitää tappaa.
Ensi vuonna Tesla saa USA:n teille itseajavat autot (Musk määrittelee Trumpille lait) ja ne maksavat alle 25000e.
Toki muutama vuosi menee, että nämä Eurooppaan tulee - ei niitä ole opetettu pärjäämään täkäläisessä liikenteessä.
Vanhenee koko auton konsepti kerralla
Ajettavuus on sellainen asia mitä ei voi rahalla ostaa ja kiinalaiset ei osaa sellaista rakentaa. Kaikki kiinarit on paskoja ajaa.
Kaapeli leikkuri asennettuna vakiona.