Asiantijat: "SDP on paljastamassa valtavaksi uhkaksi kansalliselle turvallisuudelle"
"SDP ja Kimmo Kiljunen eivät ole pahoillaan pelattuaan Kremlin pussiin. On kuulemma edustanut Suomen ulko- ja turvallisuuspoliittista linjaa, ja puolueessa paljon samanmielisiä? SDP on paljastumassa isoksi riskiksi kansalliselle turvallisuudelle. Ei ihme, että puoluejohto piilossa, asiantuntija kirjoittaa."
https://www.verkkouutiset.fi/a/sdp-on-paljastumassa-isoksi-riskiksi-kan…
Lausunnossani ei ollut mitään mikä olisi vastoin SDPn ulko- ja turvallisuuspoliittista linjaa. En ymmärrä, miksi tästä piti tehdä niin iso haloo, Kiljunen päivittelee Seiskalle.
Kiljusen eron syynä oli video, jossa hän kertoi eduskunnassa suomenvenäläisille vierailleen, että itärajan sulun jatkuminen on ihmisoikeusloukkaus. Hän luonnehti iltapäivälehtien Venäjä-uutisointia tosi raskaaksi hybridivaikuttamiseksi ja hallituksen lakihanketta kiinteistöostojen rajoittamisesta rasistiseksi.
Seiskalle hän kuvailee sdpn olevan ajojahdin uhri.
Miksi sdptä ei vaadita irtisanoutumaan yhä jatkuvista korkean tason kreml- yhteyksistä?