Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voiko kylppärin yhtä seinää tapetoida?

Vierailija
15.09.2008 |

Eli kylpyhuoneen remontti alkamassa ja laattoja ym. tässä pohdiskelen. Jos kylpyhuoneessa on suihkukaappi eli tila on ajoittain kostea, niin voiko silti laittaa tapetin sellaiselle seinälle, mikä ei ole roiskeille altis? Eli laattaa lattialle, lavuaarin ja suihkukaapin taakse, mutta tapetti sitten yhdelle seinälle, missä ei ole mitään vesikalusteita.



Eli siis aiheuttaako suihku sen, että tila on niin kostea, ettei tapettia voi ajatella samaan tilaan? En halua laskikuitutapettia, vaan sellaisen voimakaskuvioisen tapetin, mutta vaikka niiden sanotaankin kestävän esim. kevyttä pesua, niin voiko niitä oikeasti laittaa noinkin kosteaan tilaa?

Kommentit (16)

Vierailija
1/16 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei voi tavallista tapettia laittaa. Ei varmasti kestä suihkutilassa. Jos tapettia haluat, niin sen on oltava sitten sellaista muovista märkätilan tapettia.



Miksi ihmeessä et laittaisi kuviolaattaa? Nythän on markkinoilla vaikka minkälaista kuviota, suurtakin, ja saat vaikka omasta valokuvasta tehtyä laattaa jos haluat.

Vierailija
2/16 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei taida voida tapettia laittaa, kylppärissä kuitenkin sen verran kosteutta, että tapetit irtoaa. Vaikka olisi pestävääkin tapettia, koska muuta tapettiahan sinne ei voi laittaa..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/16 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllähän kaapillinenkin kylppäri on välillä tosi kostea. Ammattilainen en ole.

Vierailija
4/16 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta se vaatii sitten kunnon pohjustukset ja saumaukset. Meillä näin vanhassa talossa, ja hyvin on toiminut. Mutta jos esteettisyyttä kaipaat, niin laattaa suosittelen.

Vierailija
5/16 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kylppäri on melko iso n. 10m2. Yksi seinä jää tyhjäksi, joten haluan siihen ns. meikkaustilan (=iso peili, pöytä taso, tuoli, kunnon valot) ja tämän tausta seinän olisin halunnut tapetoida suudella voimakkáalla kuviolla. Lattia on isoa harmaata laattaa, seinät puhtaan valkoiset. Sitten olisi tämä yksi seinä, joka voisi olla ihan millainen vaan, tapettia olisi mukava ja helppo vaihtaa, kun kuvio ei enää miellyttäisi. Nyt voisi laittaa vaikka isoa punaista tai turkoosia kukkakuviota, vuoden päästä sen voisi vaihtaa vaikka mustavalkoiseksi ja graafiseksi.



Näin mieli voisi muuttua palon useammin kuin, että joka kerta revin vanhat laatat irti, vesieristän ja laatoitan tilan uudelleen. Tästä syystä ajattelin tapettia.

Vierailija
6/16 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi et laittaisi valkoista suurta laattaa (tai vaikka tummaa harmaata) tai kostean tilan maalia ja siihen sitten sisustustarrojen avulla vaihtelet niitä kuvioita. Sisustustarroja on joka lähtöön ja niitä voi tehdä vaikka itsekin kontaktimuovista jos on kovin luova.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/16 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että rakennuslaki ei hyväksy tavallista tapettia kostean tilan pintamateriaaliksi. Voithan tietysti kysyä asiaa. Toinen huomioitava seikka on se, että pysyykö tapetti kiinni seinässä kosteassa tilassa?? Luulenpa että ei.

Vierailija
8/16 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

toinen asia sitten on, että tavallinen paperitapetti voi tosiaan pysyä siellä seinässä vähän huonosti. Tapetoituva vessoja näkee kyllä ja jopa kylpyhuoneita, joissa tosiaan on 1-2 seinää tapetoitu jollain vinyylitapetilla. siellä missä roiskeilta ei ole vaaraa. Mutta on siellä oikeasti aika kosteaa, ja jos tapetissa on yhtään paperia, se voi alkaa kupruilla.



Mun ehdotukseni olisi että ap laittaisi sinne hillittypintaisen lasikuitutapetin ja maalaisi siihen sabluunalla niitä isoja näyttäviä kuvioitaan. Kun hän sitten kyllästyy niihin, hän voi pestä tapetin ja maalata siihen uuden pohjan ja mahdollisesti uusia kuvioita uusilla väreillä. On vielä helpompaa kuin uudelleen tapetoiminen, eikä kulutkaan juuri suuremmat ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/16 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kylppärirempathan pitää hyväksyttää (ainakin jos on talonyhtiö) ja tässä kohti kyllä puututaan, mikäli pintamateriaalit eivät ole soveltuvia. Omassa talossaan jokainen voi tietysti omalla vastuullaan tehdä mitä lystää, mutta tosiaan omalla vastuulla.



"Suomessa on noudatettava rakentamismääräyksiä kosteantilan pintamateriaalien valinnassa." http://arleenansanomat.blogspot.com/2008/04/muutoksia-kylpyhuoneeseen-j…



^ Tuolla sivulla kuva vessasta johon laitettu tapetti ja alla tuo maininta rakentamismääräyksistä.

Vierailija
10/16 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja on paperitapetti, niin voisko seinän laatoittaa/maalata ja kiinnittää tapetin isolle levylle ja lakata päältä? Levy sitten sopivaan kohtaan, joko irti tai kiinni seinään. Silloin seinämateriaali oli kosteaan tilaan sopiva, ap saisi haluamansa tapetin jonka voisi vaihtaa jos kyllästyy tai se menee pahaksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/16 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuin itse pintamateriaalista. Eli jos olet laittanut kunnon vesieristeen alle, niin sen päälle voit laittaa ihan mitä vaan. Jos et ole laittanut vesieristettä alle, niin pintamateriaalin on oltava muovimatto. Tässä on rakentamismääräysten kanta tiivistettynä.

Vierailija
12/16 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

toivoo, että se siinä seinässä pysyy...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/16 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kunnon märkätilaeristys joka puolelle. Säädökset sanovat joitakin metrimääriä vesipisteestä, mutta laittaisin kauttaaltaan seiniin (ja tietenkin lattiaan) kunnon vesieristykset. Jo siksikin, että joskus pieni uhmaikäinen saattaa keksiä suihkuttelemaan ulos sieltä kaapista......



Kosteaan tilaan ei kannata paperitapettia (olkoonkin vinyylipintainen) laittaa. Ilmankosteus on niin korkea, että se ei siellä kestä. Ja sitten sinua harmittaa.



Joko maalausalusta (lasikuitutapetin tapainen), jonka voit maalata haluamallasi tavalla esim. Luja märkätilan maalilla. Tai sitten pelkkä maali. Mitä jos vaikka maalaisit aika neutraalilla tai laatoittaisit ja sitten ripustaisit vaikka seinälle verhoja. Kapeat siirreltävät paneliverhot toisivat viihtyisyyttä ja niitä voit vaihtaa vaikka päivittäin.



Terveisin rakennusinsinööri

Vierailija
14/16 |
15.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

siinä ihan super IHANIA!!!!! kuviollisia kylpyhuoneen laattamalleja! kannataa katsoa! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/16 |
05.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
16/16 |
05.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en laittaisi tapettia kylpyhuoneeseen, koska sinne kehittyy hyvinkin kostea ilma vesihöyrystä ja usein.

Eihän sinua kukaan kiellä kokeilemasta, mutta ei sitä varmasti kukaan suosittele. Omalla vastuulla ja varaudu siihen että joudut hetken päästä poistamaan tapetin, tai voi olla että pysyy pitkäänkin. T. Maalari

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kuusi kaksi