Kaurapuuro
Vatsa toimii, pysyy kylläisenä puolillepäivin, hyvä kolesterolille. Lisään puuroon voinokareen, marjoja ja joskus jotain maitotuotetta kuten jogurttia.
Varokaahan nyt ketoilijat vähän. Tiedän useampia tapauksia, kun normaalipainoinen ja liikuntaa harrastava ketoilija on saanut nuorella iällä aivoinfarktin.
Joku kohtuus. Kuituja tarvitsee. Jos ei puuroakaan voi syödä, niin sitten pitää mättää aika määrät porkkanaa ja salaattia. Vai onko porkkanassakin kenties liikaa hiilareita? Hdelmät ei oo vastaus, jos hiilareita haluaa välttää, niissä on hitosti sokeria jos ei oteta avokadoa lukuun. Fruktoosi ei ole sakkaroosia parempaa vaan sen runsas saanti on itseasiassa yhteydessä ei-alkoholiperäisiin maksasairauksiin.
Kommentit (2)
Ja höpö höpö. Puuro on sopivaa ruokaa ainoastaan jos on nälänhätä eikä mitään muuta ruokaa ole saatavilla.
Mitä haluat sanoa tällä aloituksella?