Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kysymys uudesta 12kk:n työssoloehdosta..!

Vierailija
29.12.2024 |

"Työssäoloehto on 12 kalenterikuukautta ja tuloperusteinen (euroistamismalli). Tämä tarkoittaa sitä, että työssäoloehtoa kertyy maksetun palkan perusteella, eikä tehtyjen työtuntien perusteella. Jokainen kalenterikuukausi, jonka aikana ennakonpidätyksen alaista palkkaa on maksettu vähintään 930 euroa, kerryttää yhden työssäoloehtokuukauden.

Jos palkkaa on maksettu kalenterikuukauden aikana vähintään 465 euroa, mutta alle 930 euroa, kertyy puolikas työssäoloehtokuukausi. Jos puolikkaita työssäoloehtokuukausia on kaksi, kertyy yksi kokonainen työssäoloehtokuukausi. Puolikkaiden työssäoloehtokuukausien ei tarvitse olla peräkkäisiä. 12 kuukauden työssäoloehto voi näin ollen täyttyä esimerkiksi 11 kokonaisesta työssäoloehtokuukaudesta ja kahdesta puolikkaasta työssäoloehtokuukaudesta.

Työskentelyn ei tarvitse olla yhdenjaksoista tai täyttyä yhdenjaksoisesta työsuhteesta, vaan työssäoloehtokuukausia voi kerätä esimerkiksi tilapäistöistä. Työssäoloehdon tulee kuitenkin täyttyä työttömyyttä edeltävän 28 kuukauden aikana. Tarkastelujaksoa voidaan pidentää ns. hyväksyttävästä syystä enintään seitsemän vuotta. Hyväksyttäviä syitä tarkastelujakson pidentämiselle ovat esimerkiksi päätoiminen opiskelu, sairauspäiväraha-aika, asevelvollisuus, raskaus- ja vanhempainvapaa ja alle 3-vuotiaan lapsen hoito. "

Tässä pähkinänkuoressa, mutta entä jos työssäoloehto EI ole täyttynyt vaaditun 28 kuukauden aikana eikä ole hyväksyttävää syytä tarkastelujakson pidentämiselle? Mitä tämä käytännössä tarkoittaa vaikkapa kausi- ja määräaikaisissa töissä, eihän niitä ole mitään järkeä tehdä jatkossa, jos pääsee esim. vain 4-5kk kerrallaan töihin, kun ei kerkeä kerryttää tarkastelujakson aikana 12 kuukautta työssäoloa välttämättä?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
29.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi voi

Vierailija
2/7 |
29.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Voi voi

Kiitos vastauksesta.

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
29.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Ei ole mitään järkeä tehdä" 🤔

Vierailija
4/7 |
29.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

"Ei ole mitään järkeä tehdä" 🤔

Minä 250€/kk lopetin osa-aikatyön, koska kuluja töissä käymisestä alkoi tulla niin paljon, että piti käyttää jo säästötkin työssäkäymiseen.

Vierailija
5/7 |
29.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sun pitää nyt ihan itse miettiä mitä järkeä voisi olla tehdä kokoaikatyötä 4-5 kuukautta sen sijaan että olisi tuon ajan työttömänä työmarkkinatuella. Sanotaan, ettei tyhmiä kysymyksiä ole, mutta kyllä joskus on parempi pitää suu supussa ja miettiä itse, sen sijaan että kysyy muilta.

Vierailija
6/7 |
29.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Että sä olet typerä. 🤦🏻

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
29.12.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työnteko on ajan haaskausta nyky Suomessa jo pelkästään verotuksen suhteen, saatikka sitten matalien palkkojen vuoksi. Jokainen tajuaa jos palkka on niin matala että täytyy tukeutua palkan lisäksi sosiaalietuihin ei työtä kannata ottaa vastaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi neljä